Çamaşır Kurutmak Artık Dert Değil 3 m2'lik Alanda Çamaşır Odası

Çamaşır odaları her kadının olmasını hayal ettiği çok kullanışlı alanlardır. Özellikle çamaşır ve kurutma makinesinin banyolarda işgal ettiği yer dolayısıyla çamaşır odası fikri her kadına cazip gelir. Peki evinizde yeterli alan yok ve siz yine de çamaşır odası istiyorsanız ne yapmalısınız? Bunun için evinizde kullanmadığınız alaturka tuvalet ya da kullanışlı olmayan fazla bir odayı çamaşır odasına dönüştürebilirsiniz. Çamaşır odasının içine koyacağınız çamaşır ve kurutma makinesi, çamaşır dolabı, ütü için set ve buna benzer pratik fikirler ile bu odayı olabildiğince kullanışlı hale getirebilirsiniz.

Çamaşır Kurutmak Artık Dert Değil 3 m2'lik Alanda Çamaşır Odası
banner3


Öncelikle dikkat etmeniz gereken en önemli durum çamaşır ve kurutma makinesinin üst üste konulmasıdır. Bunun için bir aparatın yardımına ihtiyaç duyacaksınız. Bu aparat yardımıyla çamaşır ve kurutma makinesini üst üste koyduğunuzda, alandan oldukça büyük bir tasarruf etmiş olacaksınız. Çamaşır ve kurutma makinesini yerleştirirken kapının açıldığı yerde size doğru bakan tarafta ve uzak köşede olmasına dikkat edin.

Çamaşır Odası Tasarlamanın Püf Noktaları

Yerleşimi tamamladıktan sonra boş kalan duvara üstü ve altı dolaplar olacak şekilde bir set yaptırmalısınız. Bu seti ölçülerinize uyduğu takdirde hazır da alabilirsiniz, aksi takdirde ölçülere uygun bir dolap çizerek de yaptırabilirsiniz. Set yapımı için dikkat edilmesi gereken konu üstte olacak dolapların kapaklı ve içleri raflı olacak şekilde dizayn edilmesi, alttakilerin ise üç ayrı bölmeden oluşan, çektiğinizde aşağıya doğru açılacak raylı sistemden oluşmasıdır. Alt kısma kuracağınız bu sistemin 3 bölümden oluşmasının sebebi ise kirli kıyafetlerinizi beyazlar, siyahlar ve renkliler olarak kategorize ederek sürgülü dolaplara koyacağınızdan kaynaklanır. Eğer çamaşırlarınızı bu şekilde kategorize edersiniz hem yıkayacağınız zaman çok rahat edeceksiniz hem de düzenli bir çamaşır odasına sahip olacaksınız.
Peki setin kullanım amacı nedir? Setin yapılma sebebi kıyafetlerinizi ütülemek içindir. Bu alanda sadece bir ütü bezi kullanarak çamaşırlarınızı ütüleyebilirsiniz. Dolayısıyla Ütü Masası gibi büyük ve yer bulmakta zorlanılan, kapalı alanlarda olmadığında kötü bir görüntüye sebep olan eşyadan kurtulmuş olacaksınız.
Peki üstteki dolapların kullanım amacı nedir? Bu dolaplara ütülenecek temiz çamaşırlarınızı koyabilir ve ütü yapacağınız zamana kadar burada birikmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca kalan raflara, alet çantanızı, deterjan ve yumuşatıcılarınızı, ütünüzü, ütü bezinizi koyabilirsiniz.

Çamaşır Odası Tasarlamanın Püf Noktaları
Dolabınızın işlevleri işte bu şekilde olmalı bunlara dikkat ederek dolap seçiminizi yaparsanız küçük bir alanda oldukça elverişli bir oda yaratabilirsiniz. Dolap seçimi yaparken özellikle madde olarak lake tercih etmeniz temizlik açısından çok rahat etmenizi sağlayacaktır. Çünkü küçük bir alanda ütü ve makinelerin sürekli ürettiği buhar dolaplarınızın su lekesi olmasına neden olabilir. Eğer su tutmayan lake bir dolap seçerseniz çok kolay bir şekilde temizliğini yapabilirsiniz.
Dolap seçimiyle alakalı bir diğer konu dolap renkleridir. Alanımız küçük olduğundan ne kadar açık renkleri tercih edersek o kadar ferah görünümlü bir oda dekore etmiş oluruz. Özellikle beyaz eşyalarınızla uyumlu olacak şekilde, beyaz, krem ya da açık gri tonlarını tercih edebilirsiniz.
Çamaşır odası dizaynında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise yerler ve duvarlardır. Tercihen yerlerin ve duvarların fayans olması hem olası bir küflenme durumunu önler hem de görsellik açısından odayla bir bütünlük sağlamış olur.

Çamaşır Odası Tasarlamanın Püf Noktaları
Dolapların rengine göre açık renklerde duvar boyası ve fayans tercihi yaparsanız çamaşır odanızda oluşan bütünlük tüm bu yıkama kurutma ütüleme işlerini zevkle yapmanıza yardımcı olacak, sizi teşvik edecektir. Bu oda olabildiğinde sade olmalı bunu sağlamak için ise görünürde eşya bırakmamalısınız. İhtiyacınız olan tüm eşyaları kapaklı dolaplara koyarak boş ve sade bir oda görünümü elde edebilirsiniz. Böylelikle odaya girdiğinizde herşey üstünüze gelmeyecek 3 metrekarelik bir alan bile sizin için ferah bir çamaşır odası olacaktır.
Zaten yeterli alan olmadığından aksesuar kullanımı olmasa da olur gibi düşünebilir ve tamamen sade tutabilirsiniz fakat mutlaka bu odada da bir şeyler olsun diyorsanız boş olan duvara içi boş şık ve mobilyalarla uyumlu çerçeveler asabilir setinizin bir köşesine farklı boyutlarda bir kaç mum koyabilirsiniz. Bu sayede hem şık bir görünüm elde eder, hem de çamaşır ve ütü kokusunu mumun koku çekme özelliği ile dağıtabilirsiniz.
Ayrıca setin ve makinaların bittiği yerdeki dar uzun alana tek bölmeli küçük çamaşırlığınızı odayı kullanmadığınız zamanlarda koyabilir ve üzerinde kurutma makinesinde kurutmak istemediğiniz hassas kıyafetlerinizi kurutabilirsiniz.
Makinelerin ve setin kesiştiği alanda yaklaşık yarım metrekarelik bir boşluğunuz olacaktır. Burası gömme olduğundan süpürge, vileda, çamaşırlık gibi eşyalarınızı muhafaza edebilirsiniz.
İşte 3 metrekarelik alanı çamaşır odasına çevirmek için ipuçları.. Eğer siz de banyonuzu rahatlatmak ve küçük alanları verimli değerlendirmek istiyorsanız tavsiyelerimizi dikkate alarak kendi çamaşır odanızı dizayn edebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2020, 11:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER