Bunları Acilen Bırakmalısın: 2019’da Kalması Gereken Alışkanlıklarımız

2019 yılını geride bırakıp, tam gaz 2020’ye girdiğimiz ilk haftalarda geçtiğimiz yıldaki kötü alışkanlıklarımızı 2019’da bırakmaya ne dersin? Hepimiz isteyerek ya da farkında olmadan bazı davranışları sürekli tekrar ediyoruz. Bu alışkanlıklardan acilen bırakmamız gerek! Sizin için derlediğimiz bu yazıda, eski yılda kalması gereken davranışları tek tek anlattık, keyifli okumalar!

Bunları Acilen Bırakmalısın: 2019’da Kalması Gereken Alışkanlıklarımız
banner3

1-Sigara içmeyi acilen bırakmalısın!

Bu hem sağlığın için hem de çevr ende yarattığı olumsuz etkiler ile mutlaka bırakman gereken bir davranış. Eğer çok sık sigara içiyor ve vazgeçemiyorsan, ilk etapta azaltmayı deneyebilirsiniz. İçinden “söylemek kolay” dediğini duyar gibiyim. Haklısın kolay ancak aklının bir yerinde bu davranışı bir gün mutlaka bırakman gerektiğini tasarlarsan ilk adımı atmış olacaksın.

2-Dedikodudan vazgeç!

Hepimiz gün içinde isteyerek ya da alışkanlıklarımızın bir parçası olarak dedikodu yapıyoruz. Aslında dedikodu işini çözmek için en etkili silah: empati. Empati yaparak kendimizi başkasının yerine koyabilir ve dedikodu yapmayı önleyebiliriz. Özellikle de dedikodu yerine rahatsız olduğun davranışları doğrudan kişiye belirterek içindeki bu dürtüden kurtulabilirsin.

3-Televizyon yerine kitap!

Türk insanı akşam olduğu zaman televizyon karşısında pineklemeye bayılıyor biliyoruz. Hepimiz saatlerce televizyona bağlanıp, reklamları dahi izliyoruz. Bunun yerine kitap okumaya vakit ayırarak hayal gücümüzü, kelime haznemizi, konuşma dilimizi geliştirebiliriz.

4-Hayır demeyi öğren!

,

Sırf karşındakini kırmamak için her şeyi kabul ediyor ve hiçbir şeye hayır diyemiyorsun, biliyoruz. Ancak senin mutluluğun herkesinkinden daha önemli sakın unutma! Eğer seni mutlu etmeyecek, sana iyi hissettirmeyeceğin bir şey sana sunuluyorsa; doğru bir üslup ile reddetmesini bilmelisin.

5-Önyargılarından arın!

Kişinin kıyafetinden saç rengine, konuşmasından mesleğine, siyasi görüşünden dini fikirlerine kadar her alanda yorum yapıp kişiye önyargı ile yaklaşmaktan vazgeç. Unutma hepimiz farklı renkler ile yedi renkli gökkuşağını oluşturuyoruz.

6-Çok dinle, düşünerek konuş!

Her aklına gelen şeyi doğrudan söylemektense, bir kere daha akıl süzgecinden geçir faydasını göreceksin! Dinlemek konuşmaktan çok daha önemli bir erdem, karşındakini dinleyerek ondan bir şeyler öğrenebilir ve kendini geliştirebilirsin.

Tüm bu alışkanlıkları geride bıraktığın harika bir 2020 yılına hoş geldin…

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2020, 15:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER