banner28

Yedincioğul 3. Kez Şiir severler ile Buluştu!

Adabilim okulları tarafından organize edilen ve artık geleneksel hale gelen Yedincioğul şiir akşamlarının üçüncüsü geçtiğimiz akşam Serdivan Belediyesi kongre ve kültür merkezinde gerçekleştirildi. Katılımın yoğun olduğu gecede Edebiyatımıza eşsiz eserler kazandıran şairlerimizin en güzel şiirleri liseli öğrenciler tarafından yorumlandı.

Yedincioğul 3. Kez Şiir severler ile Buluştu!
banner3

Geceye Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mutlu Işıksu, Kültür ve Turizm İl Müdürü Hüseyin Yorulmaz, AFAD İl Başkanı Hüseyin Kaşkaş, Hizmet-iş sendikası il başkanı Mesut Gökdemir, Kızılay Şube başkanı Zahit Tiryaki ve programda  yorumlanan “İhanet Günlüğü” şiirinin şairi Kültür Bakanlığı, Kültür ve Turizm Etkinlikleri daire başkanı Yusuf Şahin’in de aralarından bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. Okul velilerinin de yoğun ilgi gösterdiği salonda boş yer kalmadı.

 

 “Benliğimizden Uzaklaştık ”

 Genel müdür yardımcısı Yaşar Şahin; “Mana kargaşasının yoğunluğundan nefes alamadığımız çağımızda; coğrafyamız, iklimimiz,  ruhumuz başka bir hal almış durumda. Benliğinden uzaklaşmış bu hal bizi yeni arayışlara itmekte, çare aramaya sevk etmektedir.”

 

 “Yeni Kapılar Açmak İçin”

 “Şiirin şuura tebdil etmesi ile inşa edilen gönüllerimiz ferahlamakta, karmaşık ahvalimizde umut fidanlarını yeşertmektedir. Bizler; kalplerimizin katılığını izale etmek ve fikir dünyamızda yeni kapılar açmak için Yunusların, Niyazi-i Mısrilerin, Sezai Karakoçların seslerine kulak verdik”

 

“İyilikleri çoğaltmalıyız”

“Kendimiz olmak, özümüze dönmek, iyilikleri çoğaltmak ve insan yetiştirmek zorundayız. Biliyoruz gönül coğrafyamızdaki milyonlarca kardeşimiz gözlerimizin içine bakıyor, sahip çıkılmayı bekliyor. İslam coğrafyasının bize ihtiyacı var. Çivisi çıkmış dünyanın, bizim topraklarımızda yükselen medeniyetimize yeniden ihtiyacı var” dedi.

 

Büyük Şairler, Unutulmaz şiirler

Programın başlaması birlikte Necip Fazıl Kısakürek’ten, Erdem Beyazıt’a, Mehmet Akif Ersoy’dan İsmet özel’e kadar Edebiyatımıza eşsiz eserler kazandıran şairlerimizin unutulmayan ve hafızalarımıza kazınan en güzel şiirleri öğrenciler tarafından yorumlandı.

 

Darbe Şiiri Gecenin En Dikkat Çekeniydi

15 Temmuz darbe girişimini konu alan şair Yusuf Şahin’in ‘İhanet Günlüğü’ isimli şiiri gecenin en dikkat çeken şiiriydi. 10. Sınıf öğrencisi Ahmet Bedirhan Yılmaz’ın yorumladığı O geceye ait görsellerinde yansıtıldığı şiir izleyenlerden büyük alkış aldı. Şiirin akabinde kısa bir selamlama konuşması yapan Yusuf Şahin’e İl Kültür ve Turizm Müdürü tarafından Adabilim Okulları adına plaket takdim edildi.

 

 

Halep Şiirinde Duygusal Anlar!

Programın ilerleyen dakikalarında 9. Sınıf öğrencisi Hilal Fener’in Ali Ural’a ait ‘Halep Oradaysa’ şiirini yorumladığı anlarda izleyenler duygulu anlar yaşadı. Ayrıca Ahmet Arif’e ait ‘Akşam erken iner mahpushaneye” şiirini öğrenciler tiyatro gösterisi eşliğinde okuyarak geceye farklılık kattı.

 

Beni Hor Görme Gardaşım…

Şiir dolu gecede zaman zaman türkülerde söylendi. Üyelerinin tamamının öğrencilerden oluşan orkestranın başarı ile icra ettiği eserlere yine öğrencilerden oluşan solistler eşlik etti. Ülkemizin sıkıntılı günlerden geçtiği bir zaman dilinde Adabilim okulları bu görüntüsüyle birlik ve beraberliğin en güzel örneğini sergilemiş oldular.

 

Ankara’dan programa geldi

Yedincioğul şiir akşamlarında gecenin en önemli şiirlerinden olan ‘İhanet Günlüğü’ şiirinin yazarı şair Yusuf Şahin Ankara’dan programa katılarak ‘İçlenmeler’ ve ‘Sukut Dersleri’ isimli şiir kitaplarını program öncesi ve sonrasında davetliler için imzaladı.

 

Nasıl olsa geç başlar!

Adabilim Okulları adet haline getirdiği bir uygulamayı bu program için de sürdürdü. Alışılmışın aksine programın başlama saati önceki programlarda olduğu gibi küsuratlı bir saat dilimi 19:54 olarak belirlendi. Okulun idarecileri bu uygulamadaki amaçlarının vakit disiplinine dikkat çekmek olduğunu o günden bu yana da velilerin ve davetlilerin artık programa yarım saat kala salonu doldurmaya başladıklarını belirtti.

 

Yedincioğul ismi nereden geliyor?

Adabilim okulları yedincioğul şiir akşamları isminin ilham kaynağı Sezai Karakoç’un Masal adlı şiiridir.  Adabilim okulları o şiirde  geçen yedincioğul’u temsil eder.  Ve o yedincioğul şöyle seslenir;

Batılılar !

Bilmeden

 Altı oğlunu yuttuğunuz 

Bir babanın yedinci oğluyum ben 

Gömülmek istiyorum buraya hiç değişmeden 

 

Dikkatle takip ettiler

Yaklaşık 2,5 saat süren program boyunca seyirciler dikkatle şiirleri dinledi ve zaman zaman söylenen türkülere eşlik ettiler. Velilerin ve misafirlerin büyük beğenisi kazanan program toplu hatıra fotoğraflarının çekilmesi ile son buldu.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2017, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER