Suriyeli Çocuklar Türkçe Öğreniyor

Sakarya’da yaşayan Geçici Koruma Altındaki Suriyeli çocuklar, Pictes Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonun Desteklenmesi Projesi kapsamında Türkçe öğreniyor.

Suriyeli Çocuklar Türkçe Öğreniyor
banner3

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Pictes Proje Ofisinden yapılan açıklamada; Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi Milli Eğitim Bakanlığı ile AB Türkiye Delegasyonu arasında Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı anlaşması (FRIT) çerçevesinde imzalanan sözleşme ile Suriyeli çocukların Türk Eğitim Sistemine entegrasyonunda Milli Eğitim Bakanlığının faaliyetlerini desteklemeyi amaçlayan bir projedir. Proje 2 yılı aşkın süredir Sakarya dahil Suriyelilerin en yoğun olduğu 23 ilde devam ediyor. Bakanlığımız proje kapsamında doğrudan hibelendirilmiştir.

Proje kapsamında 12 ilçede yaklaşık 2 bin Suriyeli çocuk öğrenim görmektedir ve düzenli olarak okul dersleri yanında Türkçe eğitimi almaktadır. Suriyeli çocukların okullaşma oranlarının artırılması, akademik başarılarının yükseltilmesi ve her anlamda sağlıklı bireyler olabilmeleri için çalışmalar yürütülmektedir.

Bu proje ile; Geçici koruma altındaki Suriyeli çocukların Türkiye’deki eğitime erişimine katkı sağlamak, Geçici koruma altındaki Suriyeli çocukların Türk eğitim sistemine entegrasyonundaki çabalarında Milli Eğitim Bakanlığı’na destek vermek hedeflenmektedir dendi.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2018, 09:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER