SAÜ VAKFI ÖZEL ORTAOKULUNDA FİLM OKUMALARI

Sakarya Üniversitesi Vakfı Özel Okulları, “Film Okumaları” adlı etkinliğine devam ediyor. Öğrencilerin deyimiyle en çok sevdiği etkinliklerden biri olan “Film Okumaları”nın ikincisinde Mustafa Kutlu’nun en önemli eserlerinden biri olan “Uzun Hikaye” ele alındı.

SAÜ VAKFI ÖZEL ORTAOKULUNDA FİLM OKUMALARI
banner3

Yönetmenliğini Osman Sınav’ın yaptığı 12 Ekim 2012’de vizyona giren film Mustafa Kutlu’nun aynı adlı eserinden Yiğit Güralp tarafından senaryolaştırılarak sinemaya uyarlanmıştır. Öğrenciler Mustafa Kutlu’nun eserini okuduktan sonra Türkçe Öğretmenleri Mehmet Akif Sadan ile kitabın değerlendirmesini yaptılar, sonrasında da filmi izlediler. Filmin ardından kitap ile film karşılaştırmasını yapan öğrenciler bir kitabın film olduğunda büyük bir kısmının kaybolduğunu ve kitabı okurken zihinlerinde çektikleri filmin kendileri için daha güzel olduğunu vurguladılar.

 

SAÜ Vakfı Özel Ortaokulu Tükçe Öğretmeni SADAN: “İlk olarak Cengiz Aytmatov’un “Selvi Boylum Al Yazmalım” kitabını okuyup filmini izlemiştik. İkincisini gerçekleştirdiğimiz film okumalarında Mustafa Kutlu’nun “Uzun Hikaye” kitabını okuyup filmini izledik. Öğrencilerim bu etkinlikte kitapların dünyasının filmlerden daha geniş olduğunu fark ediyorlar. Ayrıca bu sayede öğrencilerimizin kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın eğlenceli bir yolu olduğunu da göstermiş oluyoruz.” defi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2018, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER