SAÜ Vakfı Öğrencileri Bilim Merkezinde

SAÜ Vakfı Özel Ortaokulu öğrencileri, Fen Bilimleri Zümre Başkanı Burcu Gül, Fen Bilimleri Öğretmenleri Sibel Akgün ve Sevda Akkaş’ın önderliğinde derste öğrendikleri bilgileri deneyimlemek ve pekiştirmek amacıyla bilimsel çalışmaları TÜBİTAK işbirliği ile üretilen, çok sayıda sergi, atölye ve düzenek yer alan Kocaeli Bilim Merkezini ziyaret ettiler.

SAÜ Vakfı Öğrencileri Bilim Merkezinde
banner3

Kocaeli Bilim Merkezi temelleri 1934 yılında atılan Seka Kağıt Fabrikası içindeki 8500 metrekarelik alanda yer almakta ve 70 yıllık kağıt üretimi gerçekleştiren Seka Kağıt Fabrikası restore edilerek yoluna Kocaeli Bilim Merkezi ve Seka Kağıt Müzesi olarak devam etmektedir.

İlk olarak Seka Kağıt Müzesini ilgi ve merakla gezen öğrenciler, kağıdın yolculuğunu öğrendikten sonra merkezde yer alan özel tasarım galerilerini, bilimsel çalışmaların yapıldığı atölyeleri ve sergi alanlarını gezerek ön bilgilerini kalıcı öğrenmeye çevirme fırsatını bulmuş oldular.
Bir eğitimci olarak hedeflerinin her zaman ülkeye faydalı bireyler yetiştirmek olduğunu ifade eden Sakarya Üniversitesi Vakfı Özel Ortaokulu Fen Bilimleri Zümre Başkanı Burcu GÜL, öğrencilerin hayal dünyasını geliştirecek ve onları ileriye taşıyacak bu tarz çalışmaların artarak devam etmesini istiyoruz, dedi.
250 deney düzeneği ve özel tasarım galerilerinin yanı sıra  bilimsel çalışmaların yapıldığı atölyelerin de yer aldığı Kocaeli Bilim Merkezine yapılan geziye katılan öğrenciler, kendi yaptıkları yapıların depreme dayanıklılığını sismograf ile ölçtüler. Algı ve Gerçeklik Atölyesi’nde, gözbebeğimizin ışık miktarına verdiği tepkileri kendi gözlerinde görerek, renkleri keşfettiler. Öğrenciler, gezegenlerin Güneş etrafında nasıl yörünge oluşturduklarını, yerçekiminin etkisini, tornado oluşumunu inceleyip öğrenme fırsatı buldular. Ayrıca geziye katılan öğrenciler, okulda öğrendikleri bilgilerin daha kalıcı hale geldiğini ve geziden çok memnun ayrıldıklarını dile getirdiler.

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2018, 14:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER