SAÜ'de Atatürk Dönemi Afganistan İlişkileri Konuşuldu

Sakarya Üniversitesi Afganistan Öğrenci Topluluğu tarafından “Atatürk’ü Anma, Atatürk Dönemi Türkiye ve Afganistan İlişkileri” konulu konferans düzenlendi.

SAÜ'de Atatürk Dönemi Afganistan İlişkileri Konuşuldu
banner3

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleşen konferansa katılan Afganistan Kralı Amanullah Han’ın kızı Prenses Naciye Doğan, konferansta Mustafa Kemal Atatürk ile Kral Amanullah Han’ın dostluğu, Amanullah Han’ın on senelik hükümdarlığı süresinde ülkenin gelişmesi ve ilerlemesi için yapmış olduğu çalışmalar, Amanullah Han’ın Afganistan’ın mutlak istiklali, ıslahatları, anayasasının ilanı, medeni kanun, eşitlik, saltanat, basın özgürlüğü, aile ve evlilik kanunu gibi birçok konuya değindi.

Hukuk Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yasan da konferansın açılışında yaptığı konuşmasında Afganistan Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen programın kendileri için çok önemli olduğunu belirtti. Yasan, “Atatürk sadece Türkiye için değer ifade eden bir lider değil. Sadece bir lider, sadece bir siyasetçi kesinlikle değil. Tüm mazlum ülkeler için bir rehber, bir lider, bunu da burada görüyoruz. Afganistan’dan gelen öğrencilerimiz, Atatürk’ün ne kadar kıymetli bir değer olduğunu takdir edip bu organizasyonu gerçekleştiriyorlar. Bu gerçekten çok gurur verici” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2018, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER