SAKARYA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ BEKLEYENLERİN HESAPLARI KARIŞTI

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas’ın Kalite Yüksek kurumuna atanmasının ardından boşta kalan Üniversite Rektörlüğü bir süredir atama bekliyor.

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ BEKLEYENLERİN HESAPLARI KARIŞTI
banner3

Sakarya Üniversitesinde başarılı iki dönem geçirdikten sonra görev süresinin dolmasına az bir süre kala YÖK tarafında kurulan Kalite Yüksek Kuruluna atanan Prof. Dr. Muzaffer Elmas’ın yerine kimin atanacağı merakla bekleniyor. Bilindiği üzere 25 ismin YÖK’e müracaatları sonrası kurumca mülakata alınmasından sonra gözler belirlenerek Beştepe’ye gönderilecek 3 isme çevrilmişti.

Dün akşam yayınlanan KHK’ya kadar önce başvuru ardından YÖK’de mülakata giren isimlerden arasından belirlenecek 3 ismin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderilmesi ve teamüle göre bu 3 isimden birinin rektör olarak atanması bekleniyordu. Ancak yayınlanan KHK ile durum tamamen değişirken artık rektör olabilecek isimlerde Profesör olma şartı dahi aranmıyor.

Şöyle ki dün gece resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 703 numaraları Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile rektör atama şartlarında profesör olarak üç yıl görev yapma ve Yükseköğretim Kurulu’nca önerilme ibareleri kaldırıldı.

“Anayasada Yapılan Değişikliklere Uyum Sağlanması Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname”de 2475 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nda değişiklikler de yer aldı.

[ilgili-haber=44926]

Atama kriterleri arasında “profesör olarak en az üç yıl görev yapmış olmak” vardı. Yeni sisteme bu şartta ortadan kaldırılmış oldu.

Yeni gelişen duruma göre şimdiye kadar Sakarya Üniversitesi için başvuru yapan 25 isim yine rektör olarak atanabilecek durumda olmakla birlikte bambaşka isimlerinde bu göreve atanabileceği konuşuluyor. Ayrıca yürürlüğe giren KHK’ya göre büyük bir ekonomik hacmi de olan rektörlüklere üst düzey yöneticilik tecrübesi olan isimlerinde atanabilmesi öngörülüyor.

Şirket yöneticileri, ya da Ceo’ların artık bu tür kurumlara atanacak olması sonrası Sakarya Üniversitenin bu durumdan nasıl etkileneceği merak konusu oldu.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 17:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER