Sakarya İmam Hatip Okulları Platformu'ndan Açıklama

Sakarya İmam Hatip Okulları Platformu, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), İlim Yayma Cemiyeti ve Ensar Vakfı ile birlikte seçmeli derslerle ilgili olarak ortak bir basın açıklaması yayınladı.

Sakarya İmam Hatip Okulları Platformu'ndan Açıklama
banner3

Basın açıklamasında şu sözlere yer verdi:

 

Bir insanı hayata hazırlayan en önemli unsur eğitimdir. Nesillerin nitelikli din eğitimine ihtiyacı vardır, çünkü din eğitimi bireylerin ruhen daha ahlaklı, sağlıklı, sosyal ilişkileri güçlü, tutarlı ve öz güveni yüksek olarak yetişmelerine büyük katkı sağlar.

Din eğitiminin gereksiz olduğu düşüncesi ne kadar geçersiz ve temelsiz ise dinin asıl kaynaklarına dayalı, hurafelerden uzak, sevgi, hoşgörü ve ahlak temelli bir din eğitimi ve öğretiminin zeminini hazırlamak da o denli elzemdir.

Bu doğrultuda Milli Eğitim Bakanlığı, İmam Hatip okulları dışında da ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersinin zorunlu, Kur’an-ı Kerim, Hz. Muhammed’in Hayatı, Temel Dini Bilgiler ve Arapça Derslerinin de seçmeli ders olarak okutulması kararı almıştır.

Geleceğimizin manevi değerlere de bağlı kalınarak daha güçlü temeller üzerine kurulması, çocuklarımızın en güzel şekilde yaşamaları, hem kendilerine, hem ailelerine ve hem de vatan ve milletine yararlı birey olmalarını sağlamak için bu derslerin önemli olduğu bilgisini bir kez daha kamuoyumuzla, öğrencilerimizle ve velilerimizle paylaşmak isteriz.

Biz ebeveynlerin vazifesi olan gençlerimizi kötü ahlaktan ve kötü alışkanlıklardan uzak tutmak, dinine diyanetine, örf âdetine, değerlerine bağlı nesiller yetiştirmek hususunda, bizlere destek olmak adına, devletimizin sağladığı bu imkânı hep birlikte değerlendirmek gerektiğine inanıyoruz.

Velilerimiz, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan öğrencileri için en geç 19 Şubat tarihine kadar okul müdürlüklerine matbu dilekçede seçimlik dersler olan Kur’an-ı Kerim, Arapça, Peygamberimizin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerini işaretleyerek seçebilirler.

Bu konuda velilerimizin ve öğrencilerimiz mağduriyet yaşamamaları için tarihe dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatırız.

Bizler milli ve manevi değerlerimizi yaşatma gayreti içerisinde olan ve bu doğrultuda gönüllü faaliyetler yapan Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), İlim Yayma Cemiyeti ve Ensar Vakfı olarak bu çok önemli gelişmeyi büyük bir memnuniyetle karşılıyor ve bu hususta kurumlarımızla irtibata geçilmesi durumunda her türlü desteği vereceğimizi ifade etmek istiyoruz.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2016, 12:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER