banner28

REKTÖR SAVAŞAN: KİMSENİN İSTİFASINI İSTEMEDİM!

Basın mensuplarıyla ilk kez bir araya gelen SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, “Bu değişimleri büyük altüst olarak görmek doğru değil. Tabi burada iletişimde bulunmak bizim boynumuzun borcu. Bütün hocalarımız elimizi rahatlatmak için istifa edebileceklerini söylediler. Ben kimseden istifa istemedim” dedi.

REKTÖR SAVAŞAN: KİMSENİN İSTİFASINI İSTEMEDİM!
banner3

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan ve yönetimi basınla bir araya geldi. Üniversitenin temel fonksiyonları üzerine görüş alışverişinde bulunulan toplantıda konuşan SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, "Enerjimizi ve potansiyelimizi Türkiye'nin öncelikleriyle birlikte götürmemiz lazım” dedi.

 

“Öğrencilerin hak ettikleri eğitimi almaları gerekir”

Rektör Savaşan, emanet olarak aldıkları öğrencilerin hak ettikleri eğitim ve değeri üniversitede bulmaları gerektiğini belirterek, “Üniversitelerin 3 ana fonksiyonu var; bir tanesi eğitim fonksiyonu. Eğitim hem uluslararası hem de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrenciler, belirlenmiş üniversite yerleştirme sistemi çerçevesinde üniversitemize geliyorlar. Öncelikle emanet aldığımız çocukların hak ettikleri eğitimi almaları gerekir. Burada hak ettikleri değeri bulmaları gerekir. Yani kampüse daha gelirken bunu hissetmeleri lazım. Bu üniversite bize değer veriyor, bu üniversite bize sadece eğitim değil bir yandan da ufuk kazandırmaya çalışıyor ve bizi şehirle entegre etmeye çalışıyor demeleri lazım. Eğitim dediğimiz de öncelikle hocaların performansıyla alakalı bir şey. Hocalar sürekli kendilerini yenilemeli, kendi alanlarıyla ilgili yeni bilgi, çıktı ve yöntemleri öğrencilere aktarmaları lazım” diye konuştu.

 

“Üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz”

Açıklamalarını sürdüren Rektör Fatih Savaşan, “Artık Türkiye'de üretim yapısının değişmesi lazım, Türkiye'nin gittikçe özellikle teknolojik ürünleri ithal etmemesi, burada üretmesi lazım. Bu anlamda üniversitemizin üzerine düşen bir takım şeyler var, laboratuvar imkanlarımız gayet iyi. Bir takım etkinlik sorunları var ama onları ivedilikle aşmamız lazım. Ardından da kapasiteyi artırıcı bir takım tedbirleri almamız ve böylece somut çıktılara doğru yönelmemiz lazım. Dolayısıyla araştırma komisyonu da hiçbir şekilde ihmal edilemeyecek bir fonksiyon. 3'üncü fonksiyon ise; toplumsal hizmet, sosyal yarar oluşturma fonksiyonu. Her ne kadar sosyal yarar dediysem de sadece sosyal bölümler ile ilgili değil aynı zamanda şehrimizde bulunan sanayiye ve diğer bir takım endüstriyel alanlara destek verilmesini kastediyoruz. Yani hem kültürel hem de sosyal hayata destek verecek, STK'lar ile işbirliğiyle yapacak bunu, yerel yönetimlerle yapacak ve aynı zamanda endüstri ile de kol kola girilmesi gerekiliyor. Sosyal hizmet dediğimiz zaman ıskalanmaması gereken bir alan. Tabi üniversitenin konumu gayet iyi, elbette bir takım aşılması gereken sorunlar var, bunları hızlı bir şekilde aşmaya çalışacağız. Kapasitesini mevcudun üzerine çıkarmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.

“Tıp Fakültesi Dekanı İstifa Edecek mi Bilmiyorum”

Açıklama sonrası soruları da yanıtlayan Savaşan, “Dekanlık, enstitü müdürlüğü, Rektörlük atamaları belli kurallara bağlı makamlar ve tüm yardımcılıklar atanan kişinin görevinin bitmesi ile biter. Dolayısı ile bunları değiştirmek söz konusu değil. Bazı hocalarımız yeni rektör ataması ile istifa edebileceklerini bildirdiler. Dolayısı ile üniversitede dekan değiştirme yetkimiz yok. Onlar YÖK tarafından atanırlar ve görevden alınırlar. Üniversitemizi biraz daha ileri götürme çabası içerisindeyiz. Üniversitemizi geliştirmek adına tabi ki birtakım değişikliklere gidiyoruz. Ramazan hocamız(Tıp Fakültesi Dekanı) istifa edecek mi? etmeyecek mi bilmiyorum? Bu değişimleri büyük altüst olarak görmek doğru değil. Tabi burada iletişimde bulunmak bizim boynumuzun borcu. Bütün hocalarımız elimizi rahatlatmak için istifa edebileceklerini söylediler. Ben kimseden istifa istemedim” ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2018, 15:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER