banner28

ÖZEL OKUL TEŞVİK SONUÇLARI AÇIKLANDI

Özel okul teşvik sonuçları bugün açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 6 Eylül tarihinde başvuruların tamamlanmasının ardından özel okul teşvik sonuçları bekleniyordu. Peki özel okul teşvik sonuçları nasıl sorgulanır? Sonuçlar nereden öğrenilir?

ÖZEL OKUL TEŞVİK SONUÇLARI AÇIKLANDI
banner3

Özel okul teşvik sonuçları az önce açıklandı. Özel okula kaydını yaptıran ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın verdiği teşvik desteğine başvuran velilerin gözü bu haberde. MEB, 2018 - 2019 özel okul teşvik sonuçlarını duyurdu. Öğrenciler sonuçlardan sonra tercih yapacaklar. Bu yıl toplam 75 bin öğrencinin destekten faydalanacağı özel okul teşvik sürecinde en fazla destek temel lise öğrencilerine verilecek.

 

ÖZEL OKUL TEŞViK ÜCRETLERi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl özel okullarda okuyan öğrencilere verilen eğitim ve öğretim desteği kapsamında 2018-2019 öğretim yılında, okul öncesi eğitim kurumlarında okuyan öğrencilere 3 bin 290 lira, ilkokul ve temel liselerde öğrenim gören öğrencilere 3 bin 960 lira, ortaokul ve diğer liselerde öğrenim gören öğrencilere ise 4 bin 610 lira destek ödemesi yapılacak. Ayrıca 2018-2019 öğretim yılında okul öncesinde 6 bin, ilkokul, ortaokul ve liselerde 15 biner, temel liselerde ise 24 bin olmak üzere toplam 75 bin öğrenci ilk defa bu destekten yararlanma imkanı bulacak.

 

2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI EĞİTİM VE ÖĞRETİM DESTEĞİ BAŞVURU VE YERLEŞTIRME TAKVİMİ

TARİH

16 Ağustos 2018 - 06 Eylül 2018

16 Ağustos 2018 -06 Eylül 2018

YAPILACAK İŞLEM

Destekten Yararlanmak isteyen Özel Okulların MEBBiS Üzerinden Başvuruları

Destekten Yararlanmak isteyen Öğrencilerin e-Okul Üzerinden Başvuruları

07 Eylül 2018 Tercih işlemi Yapabilecek Öğrencilerin ilanı

07 -14 Eylül 2018

Öğrencilerin Tercih işlemleri

17 Eylül 2018 Yerleştirme Sonuçlarının ilanı

17-21 Eylül2018

Nakil ve Kesin Kayıt işlemleri

24 Eylül2018 Ek Yerleştirme Sonuçlarının ilanı

24-28 Eylül 2018

Ek Yerleştirme Kayıt işlemleri

Özel okul teşvik sonuçları

Özel okul teşvik sonuçları

a) Eğitim ve öğretim desteği yerleştirme işlemlerinde, yerleştirme puanları her sınıf seviyesinde ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır.

b) Eğitim ve öğretim desteği verilecek öğrencilerin tespitinde Eğitim ve Öğretim Desteği Verilebilecek Öğrencilerin Tespit Formu'nda (Ek-12) belirlenen toplam puanda eşitlik olması durumunda, öncelikle bir önceki yılın yılsonu başarı puanı yüksek olan, eşitliğin bozulmaması durumunda özürsüz devamsızlığı az olan öğrenci tercih edilecektir. Eşitliğin yine bozulmaması halinde ise yaşı küçük olan öğrenci tercih edilecektir.

c) Sınıf seviyelerinin her birine okulun destek kontenjanının yüzde 25'i kadar öğrenci yerleştirilir. Her sınıf seviyesine bina kontenjanının yüzde 25'inden fazla öğrenci yerleşemeyecektir.

ç) Temel liselerde 9, 10 ve 11'inci sınıf seviyesinin her birine, okulun eğitim ve öğretim desteği kontenjanının yüzde 20'si kadar; 12'nci sınıf seviyesine ise okulun destek kontenjanının yüzde 40'ı kadar öğrenci yerleştirilecektir.

d) Bina kontenjanlarının boş kalan bölümlerine, özel okulu dışarıdan tercih eden öğrenciler ve özel okula kayıtlı olan öğrencilerden en yüksek puana göre öğrenciler yerleştirilecek olup, okulun bina kontenjanının dolması halinde ilgili özel okula kayıtlı öğrencilerden puan üstünlüğüne göre yerleştirme işlemi yapılacaktır.

e) Öğrencilerin tercihleri sonucunda ilgili özel okul için iki yerleştirme puanı ilan edilecektir. Yerleştirmede oluşan en düşük puanlar; kurum dışından yerleşen öğrenci ile okulun kayıtlı öğrencisinin en düşük puanları olacaktır. f) Okulların eğitim ve öğretim destekli kontenjanlarının üzerinde destek kapsamında yerleştirme işlemi yapılmayacaktır.

g) Ek Yerleştirme işlemi için ayrıca tercih alınmayacak olup ilk tercihlere göre okulların boş kalan kontenjanlarına yukarıdaki esaslar doğrultusunda yerleştirme yapılacaktır.

 

TEŞVIK ALACAKLAR OKULLAR

TEŞVIK ALACAKLAR OKULLAR

Kurum Türü Adı

Özel Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi

Özel Anadolu Lisesi

Özel Ermeni Ilkokulu

Özel Ermeni Okul Öncesi Kurumu

Özel Ermeni Ortaokulu

Özel Ermeni Ortaöğretim Okulu

Özel Fen Lisesi

Özel Hazırlık Sınıfı Bulunan Anadolu Lisesi

Özel Hazırlık Sınıfı Bulunan Fen Lisesi

Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Özel Musevi Ilkokulu

Özel Musevi Okul Öncesi Kurumu

Özel Musevi Ortaokulu

Özel Musevi Ortaöğretim Kurumu

Özel Rum Ilkokulu

Özel Rum Ortaokulu

Özel Rum Ortaöğretim Kurumu

Özel Süryani Okul Öncesi Kurumu

Özel Sosyal Bilimler Lisesi

Özel Spor Lisesi

Özel Temel Lise

Özel Türk Ilkokulu

Özel Türk Okul Öncesi Kurumu

Özel Türk Ortaokulu

Özel Laboratuvar Lisesi

Özel Fen ve Teknoloji Lisesi

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2018, 16:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER