Mengen; Sözleşmelilerin Haklı Talepleri Karşılanmalı

Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şubesi okul ziyaretlerine ara vermeden devam ederek üyeleri ile buluşuyor. Eğitim ve gündem üzerine yapılan sohbetlerde dile getirilen sorunlara çözüm yolu arayan sendika yetkilileri sürekli sahada olmalarının neticesinde masada da güçlü olduklarını ifade ettiler.

Mengen; Sözleşmelilerin Haklı Talepleri Karşılanmalı
banner3

Adapazarı’nda okul ziyaretlerinde konuşan Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen; Eğitim-Bir-Sen sonuna kadar sözleşmeli öğretmenlerin yanındadır. Bizim önceliğimiz her zaman hak kaybının telafisidir. Eğitim çalışanlarının iş ve iç huzuru bizim için önemlidir. Aile bütünlüğü her vatandaşın olduğu gibi eğitimcilerin de en doğal hakkıdır. Aile birliği bizim için temel insani ve İslâmi bir haktır. 2011 yılında sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının kaldırılmasında verdiğimiz mücadeleyi bugün de aynı kararlılıkla sürdürüyoruz. Uygulamanın yeniden hayata geçirilmesi, geçmiş tecrübelerden ders alınmadığını bizlere göstermektedir. Bugün verdiğimiz mücadeleyle sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının kalıcı olarak kaldırılmasını hedefliyoruz” dedi.

Görevde yükselme sınavlarına da değinen Mengen; Eğitim-Bir-Sen olarak, Millî Eğitim Bakanlığı’na başvuruda bulunarak, görevde yükselme kapsamında atamaya konu edilecek şef ve memur kadroları için adayların yazılı sınav sonuçlarının öncelikle gözetilmesini, hakkaniyet ve adalet ilkelerini esas alan sözlü sınav değerlendirmelerinde bulunulmasını, bu hususta il millî eğitim müdürlüklerinin uyarılmasını talep ettik. Yazılı sınavda başarılı olan adaylar 18/2/2019-1/3/2019 tarihleri arasında sözlü sınava alınacak. Ancak geçmiş dönemlerde yazılı sınav puanları ortalamanın çok üzerinde olmasına rağmen sözlü sınavlarda başarısız sayılan adayların varlığı, sözlü sınava katılacak adayları endişelendirmektedir diye konuştu.

Mengen ayrıca Eğitim-Bir-Sen olarak, Millî Eğitim Bakanlığı’na başvuruda bulunarak, iller arası mazerete dayalı yer değişikliği talebi karşılanmayan öğretmenlerin mazeretlerinin bulunduğu yerlere atanmaları konusunda gerekli düzenlemenin yapılmasını talep ettik şeklinde ifade etti.

Eğitim yöneticiliği konularında da görüşlerini paylaşan Mengen; Eğitime dair her platformda müzakere veya tartışmanın bir yerinde eğitim yöneticiliği değerlendirilir. Eğitimin geleceği için bu kadar önemli bir görev olan eğitim yöneticiliği konusunun gündeme getiriliş biçimi ve müzakere usulü itina isteyen bir husustur. Böyle önemli bir konuda yapılan müzakereler, alanından kopuk, tarafgirlik içeren bir toplum mühendisliğine yönelik art niyetler içermemelidir. Bazı dokunuşlarla çok kolay çözüme kavuşturulacak hususlar hatalı müdahalelerle kangren hâle gelebilir diyerek uyarılarda bulundu.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER