banner28

Kahramanlık Sarmalında Bilim Tarihi

Sakarya Üniversitesi Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezi (SASGEM) tarafından “Önce Kim Buldu? Öncelik ve Kahramanlık Sarmalında Bilim Tarihi İslam-Türk Bilim Tarihi Örneği” adlı konferans düzenlendi

Kahramanlık Sarmalında Bilim Tarihi
banner3

SAÜ Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansa konuşmacı olarak İstanbul Medeniyet Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu katıldı. Türkiye’de ve diğer Türk devletlerinde bilim ve düşünce tarihi alanına önem verilmediğini ifade eden Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu, çağdaş bir toplumda bu alanların basit bir iş olarak görülmemesi gerektiğine işaret etti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu esnasında devletin bu meseleye el attığını ve bunun önemli olduğunu kaydeden Prof. Dr. Fazlıoğlu, dünyada bilim tarihi alanında doktorasını tamamlayan ilk kişi olan ve bu alanda tanınan Türk bilim adamı Prof. Dr. Aydın Sayılı’nın birçok çalışması bulunduğunu söyledi. Prof. Dr. Fazlıoğlu, şöyle devam etti: “Aydın Sayılı 1950’li yıllara kadar hiçbir yazısını yayınlamamıştır. Bunun nedeni İsmet İnönü’nün Anadolu tarihini benimsemeyip Yunan ve Helenistik tarihi benimsemesidir. Aydın Sayılı,Atatürkçü olmasına rağmen medeniyet anlayışı ve perspektifi Yunan-Helenistik merkezli olmadığı için o kesimden itibar da görmemiştir. Aydın Sayılı hocanın yaptığı bütün çalışmalarda medeniyet perspektifinin tamamen Türk-İslam ve Anadolu üzerine olduğunu görüyoruz. Bu bize medeniyet perspektifini ve medeniyet tarih yazıcılığının ortaya çıkışını anlatırken konunun ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bundan sonra bizim yapmamız gereken kendi tarih tecrübemizi kahramanlar yaratma sendromundan kurtarıp tarih biliminin ve yönteminin ilkelerine göre adam akıllı araştırmamız olmalıdır.”

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2016, 16:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER