İlahiyat Fakültesi Açılış Dersi: Peygamber ve Sünnet İlişkisi

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi açılış dersini Doç. Dr. Hayati Yılmaz ‘Peygamber ve Sünnet İlişkisi’ başlığıyla verdi.

İlahiyat Fakültesi Açılış Dersi: Peygamber ve Sünnet İlişkisi
banner3

SAÜ İlahiyat Konferans Salonu’nda düzenlenen açılış dersine SAÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Doç. Dr. Hayati Yılmaz, konuşmasında ümmetin peygamber ile olan ilişkisi, peygamberlerin vazifesi, peygamber sünnetinin kaynağı, hadisler, sünnetler konularına değindi.

Yılmaz, konuşmasının başında yeni eğitim-öğretim yılının hayırlar getirmesini diledi. “Peygamberlik ve Sünnet İlişkisi” konusunun, ülkemizde son zamanlarda tartışılan meseleler arasında yer aldığını belirten Doç. Dr. Yılmaz, sünnet ve hadise dair tavır ve yaklaşımlarımızın belirginleşmesinde peygamberlik algısının önemli bir yer tuttuğunu ifade etti. Bu bağlamda “nebi” ve “resül” kavramları hakkında bilgi veren Doç. Dr. Yılmaz, Hz. Peygamberin sünnetinin bağlayıcılığının reddedilmesinin ilk olarak İngiliz hâkimiyeti altındaki Hint Alt Kıtası’nda başladığına dikkat çektikten sonra sünnetin bağlayıcılığına dair en büyük delilinin Kur’an-ı Kerîm olduğunu söyledi. Doç. Dr. Yılmaz, konuşmasında Hz. Peygamber ve onun sünnetine bağlılığın önemini gösteren ayetlerden örnekler sunarak bu ayetler hakkında açıklamalarda bulundu.

Hadisin bizi sünnete, sünnetin ise peygambere götüreceğini vurgulayan Doç. Dr. Yılmaz, katılımcılar tarafından kendisine yöneltilen soruları yanıtladıktan sonra sözlerini tamamladı.

Açılış dersi, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı’nın Doç. Dr. Hayati Yılmaz’a hediye vermesiyle sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2018, 14:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER