İHL'den Örnek Proje

Serdivan ilçe müftülüğü ve Serdivan İmam Hatip Ortaokulu örnek bir projeye imza atıyorlar

İHL'den Örnek Proje
banner3

MEDYAROTA  /  ÖZEL HABER

"Ailemle Camiye Gidiyorum"

Serdivan İlçe Müftülüğünün önerisi üzerine İmam Hatip ortaokulu işbirliği ile hayata geçirilen  "Ailemle Camiye Gidiyorum" Projesi iki kurumun öncülüğünde Serdivan İmam Hatip Ortaokulunda okuyan kız öğrencileri ve ailelerini Cumartesi günleri öğle namazında, Erkek öğrenciler ve ailelerini ise Pazar günleri sabah namazlarında buluşturuyor.

Her hafta ilçenin farklı bir mahallesindeki bir camii de buluşan öğrenci ve ailelerine Okul idarecileri, Müftülük yetkilileri ve Serdivan Belediyesi Yetkilileri eşlik ediyor.

Bu haftaki programda Kız öğrenciler için Cumartesi günü Kız öğrenci ve aileleri Sapak Camii’de öğle namazında buluşurken Erkek öğrenciler ve aileleri ise Pazar Günü Yazlık Akşemddin cami’de buluştu.

Pazar Sabahı yoğun bir katılımla kılınan Sabah namazının ardından katılan cemmate Müftülük yetkililerince çorba ve çay ikram edildi.

Medyarota.Com a Ailemle Camiye Gidiyorum programı hakkında bilgi veren Serdivan İmam Hatip Lisesi müdürü İlhami Babamgil Müftülüğün önerisi ile böyle bir programa başladıklarının bildirerek “Müftülüğümüz bize bu öneri ile geldiğinde çok sevindik. Böyle işlerde fitili ateşlemek çok önemlidir. Hemen programımız yaptık. Programı hazırlamamızın ardından ailelerimize birer mektup yazdık ve katılmalarını istedik. Bu hafta üçüncü programımızı yaptık. Sizin de gördüğünüz gibi katılım oldukça sevindirici. Ayrıca Cumartesi günleri Kız öğrencilerimiz ve aileleri de buluşuyor ve birlikte öğle namazlarını kılıyorlar. Programlarımıza Müftülüğümüz ve Belediyemiz de sağolsun destek veriyor. Namaz çıkışlarında küçük yiyecek içecek ikramlarımız oluyor. Katılan tüm ailelerimize teşekkür ediyoruz. Bu tür programlarımız İnşaallah devam edecek ve İmam Hatip neslinin farkını ortaya koymaya devam edeceğiz.” dedi.

Programa katılan İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerden Fatih Din'de namaza severek geldiklerini berliterek duygularını şu şekilde dile getirdi : “Öğretmenlerimiz bu projeden bahsettiklerinde çok heyecanlanmış ve ilk gece uyuyamamıştım. Pazar Sabahları kalkıp namaza her hafta farklı bir camii de namaza gelmek çok güzel. Babamla birlikte severek kalkarak hazırlanıyor ve o haftaki programın olacağı camiye gidiyoruz.” 

Öğrenci velisi  Mesut Din ise “Gündelik hayatta zaman zaman türlü bahaneler ile Cemaate katılamadığımız oluyor. Ama Bu program çerçevesinde Pazar sabahları kalkıp çocuğumuz ile birlikte namaza gitmenin hazzı bambaşkaymış. Evde namaz kılmak ile camii’de kılmak arasındaki farkı bir kez daha idrak ediyoruz. Bu projeyi düşünenlerden de uygulamaya koyanlardan da Allah razı olsun.” diyerek bu tür programları destekledikleri bildirdi.

Öte yandan İstanbul ve bazı diğer illerde başlatılan Sabah Namazı buluşmaları henüz Sakarya’da yapılmamıştı. Bu programın öğrencilerden sonra gençlere de örnek olarak duyarlı gençlerin Sabah Namazı buluşmaları düzenleyebilecekleri öğrenildi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2014, 10:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER