'Hukukun İslamlaştırılması' Semineri İşlendi

Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi Hukuk Fakültesinden Doç. Dr. Nor Asiah Mohamad SAÜ İlahiyat Fakültesi’nde, Islamization of Law (Hukukun İslamlaştırılması) konulu bir semineri verdi.

'Hukukun İslamlaştırılması' Semineri İşlendi
banner3

Seminerde Malezya’da toprak hukukunun İslamlaştırılması sürecini anlatan Doç. Dr. Nor Asiah Mohamad, bu sürecin öncelikle hükümetin konuyla ilgili çalışmalar yapmak üzere komisyonlar kurması ile başladığını ifade etti.

Malezyada sürecin titizlikle sürdürüldüğünü belirten Doç. Dr. Nor Asiah Mohamad, “Malezya’da % 40’a yakın bir orana sahip gayr-ı Müslim halkın bulunması bu sürecin daha hassas bir şekilde sürdürülmesini gerekli kılmıştır. Zira hukukun İslamlaştırılması girişimleri, gayr-ı müslim veyahut seküler halkta Malezya’nın tamamen bir şeriat devleti yapılmaya çalışıldığı yönünde korku ve endişelere yol açmaktaydı. Bu yüzden de sürecin Islamization kavramı yerine Harmonization ile ifade edilmesi ve ikili hukuk sisteminin uygulanması gibi yollara başvurulmuştur. İkili hukuk sisteminde biri daha genel olan sivil hukuk ve diğeri sadece Müslümanları bağlayan Şeriat hukuku uygulanmaktadır” diye konuştu.

Hukukun İslamlaştırılması sürecinde İsmail Raci Faruki’nin “Bilginin İslamileştirilmesi” şeklinde isimlendirilebilecek projesinin önemli bir referans olarak görüldüğünü belirten Doç. Dr. Nor Asiah, meselenin zamanla eğitim, ekonomi, finans ve sigortacılık sistemleri ile gıda endüstrisinin de İslam hukukuna uygun bir şekilde düzenlemesi gibi sonuçları doğuracak şekilde genişlediğini belirtti.

Seminerin sonunda SAÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı, Doç. Dr. Nor Asiah Mohamad’a hediye takdim etti.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2017, 10:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER