Her Türlü Organ Naklini Yapmayı Hedefliyoruz

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirilen başarılı bir operasyonla Sakarya’nın ilk karaciğer nakli gerçekleştirildi. SAÜ  Organ ve Doku Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Erdal Birol Bostancı, Sakarya’da organ nakli ile ilgili bilgiler verdi.

Her Türlü Organ Naklini Yapmayı Hedefliyoruz
banner3

Sakarya’nın ilk organ naklini gerçekleştiren ekip içinde yer alan Prof. Dr. Erdal Birol Bostancı, ilerleyen dönemde diğer organ nakillerinin de gerçekleştirilebileceğini belirterek “Karaciğer nakli en zor nakillerden birisi. Kurduğumuz Organ Nakli Merkezi dahilinde her türlü organ naklini gerçekleştirebilecek üniteleri aktif hale getirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu. Organ bağışının önemine dikkat çeken Bostancı, “Organ nakli candan cana yapılan en büyük sadakadır. Organ bağışının artması ile daha fazla insanın yaşama dönmesi mümkün olabilecektir” diye konuştu.

Hasta 5 yıldır nakil bekliyordu

Yaklaşık 5 yıldır karaciğer nakli bekleyen 41 yaşındaki hasta için beklenen haber 9 Şubat günü İstanbul’dan geldi. Sağlık Bakanlığına bağlı İstanbul Organ Nakli Merkezi, İstanbul’da genç yaşta geçirdiği motorsiklet kazasında hayatını kaybeden birinin beyin ölümünün gerçekleştiğini ve organlarının yakınları tarafından bağışlandığını bildirdi. Karaciğerin nakil için uygun olduğuna karar verildikten sonra, Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Doç. Dr. Metin Ercan ve Doç. Dr. Kerem Karaman’ın olduğu bir ekip İstanbul’a giderek organı aldı. Bu sırada diğer ekip hastayı nakil için hazırlamak üzere ameliyata başladı. Prof. Dr. Musa Akoğlu’nun başkanlığında, Prof. Dr. Erdal Birol Bostancı, Doç. Dr. Metin Ercan, Doç. Dr. Kerem Karaman, Anestezi Uzmanı Prof. Dr. Ümit Karadeniz ve Doç. Dr. Ali Fuat Erdem’den oluşan ekibin katıldığı 10 Şubat sabahı başlayan ameliyat 10 saat sürdü. Böylece Sakarya’nın ilk karaciğer nakli gerçekleştirilmiş oldu. 

Çalışmalar 3 Yıl Önce Başladı

Organ nakli yapabilmek için belirli kriterlerin sağlanması gerektiğini belirten Prof. Dr. Bostancı, Sakarya’da organ nakli yapabilmek için yaklaşık 3 yıl önce çalışmalara başladıklarını söyledi. Bostancı şunları söyledi:

“Yaklaşık 3 yıl önce Rektörümüz Prof. Dr. Muzaffer Elmas ile yapılan bir toplantıda üniversitemizde karaciğer naklini gerçekleştirme kararı aldık ve çalışmalara başladık. Organ nakli öyle isteyince herkesin yapabileceği birşey değil, belirli kıstaslar var. Bunun için cerrahi bir ekip ve donanımlı bir merkez gerekiyor. Bakanlığın izni gerekiyor. Nakil için hem ekip ve hem de bu işi yapacak hastane Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılıyor. Dolayısıyla hem nakli yapacak ekip hem de hastane önemli. Ameliyatı yapacak ekip tamamladıktan sonra yardımcı ekiplerin oluşturulması sağlandı. Daha sonra Bakanlık hastanemizi ve ameliyat ekibimizi değerlendirdi. Ardından da hem ameliyat ekibini hem de hastaneyi organ nakli yapabilir şeklinde ruhsatlandırdı. Tüm bunlar yapıldıktan sonra artık organ nakli için hasta kabul etmeye başladık ve Marmara bölgesi için organ nakil listesine yazıldık.”

Bütün ameliyatları yapabilecek düzeydeyiz

Organ naklinin bir ekip işi olduğuna dikkat çeken Bostancı “Buranın oluşturulması sürecinde Genel Cerrahi Anabilim Dalının yanında iki tane bilim dalı daha kuruldu. Bunun bir tanesi Gastroentroloji Cerrahisi Bilim Dalı, bir diğeri Cerrahi Onkoloji Bilim Dalı. Şu anda Türkiye’de her iki bilim dalının bulunduğu tek hastane Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesidir. Gastroenteroloji Cerrahisi ve Cerrahi Onkoloji Bilim Dalı olarak kendi alanlarımızda Türkiye’de değil dünyada yapılabilecek her tür ameliyatı, her tür tekniği uygulayabilecek düzeydeyiz. Kanser cerrahisinde öndeyiz. İleri laparoskopik yani kapalı ameliyatların her türlüsü burada yapıldı. Karaciğer nakli de yapılınca şu eklenmiş oldu: Gastroenteroloji Cerrahisi ve Cerrahi Onkoloji alanında her hastalığın nakil de dahil tedavisi yapılabilir oldu” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Bostancı,karaciğer naklinin rahatsızlığı ilerlemiş, yaşam kalitesi bozulmuş karaciğeri tükenmiş hastalarda yapıldığını belirtti. Bostancı şu bilgileri verdi:

“Karaciğer nakli ilerlemiş siroz hastalarında, belli kriterlere uyan karaciğer tümörlerinde ve karaciğeri bozan bazı hastalıklarda yapılıyor. Siroz, Hepatit, alkol ve karaciğer yağlanmasına bağlı olarak gelişebiliyor. Türkiye’de en sık görülen siroz Hepatit B’ye bağlı olarak ortaya çıkan sirozdur. Her siroz hastasına nakil gerekmez. Bazı siroz hastaları nakil olmaksızın yıllarca yaşayabilir. Ancak bazı hastalarda karında asit, yemek borusunda kanama, bilinç bulanıklığı ortaya çıkabiliyor, bazen de tümör oluşabiliyor. Karaciğerin iflas ettiği bu durumlarda hastalara yeni bir karaciğer nakledilmesi gerekiyor. Çünkü dünyada karaciğer nakli gereken hastalar için başka bir tedavi imkanı maalesef bulunmuyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de organ nakillerinde belirli bir puanlama sistemi kullanılıyor. Hastanın durumuna göre belli bir puan veriliyor, buna MELD skoru deniliyor. Bu skor bir yıl içerisinde ölme olasılığını gösteriyor. Meld skoru 15 üzerinde olan hastalar nakil adayı oluyorlar”

Başarı oranı oldukça yüksek

Karaciğer nakli sonrası hastaların normal yaşamına kısa sürede döndüklerini belirten Bostancı “Nakil sonrası hastaya vücudun savunma sistemini baskılayacak, karaciğeri reddetmesini önleyecek ilaçlar veriliyor. Bu ilacı ömür boyu kullanıyorlar. Vücudun karaciğeri reddetme oranları düşük olsa da Hepatit ve tümör gibi hastalıklar tekrarlayabiliyor. Dolayısıyla hastaların sürekli takipte olması gerekiyor. Karaciğer naklinde tüm dünyada olduğu gibi bir yıllık başarı

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2016, 15:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER