Eğlenerek Öğrenip İslam'a Hizmet Edecekler

Mahmud Efendi Cemaati’ne bağlı Mekke Mescidi Derneği’nin açmış olduğu kurslarda eğitim gören öğrenciler, aldıkları dini eğitimin yanında sağlıklı bir gelişim için bütün imkânlara sahip. Hafız da yetiştirilen kurslara kayıtlar halen devam ediyor

Eğlenerek Öğrenip İslam'a Hizmet Edecekler
banner3

 

 

SIBYAN MEKTEBİ
Mahmud Efendi Cemaati’ne bağlı Mekke Mescidi Derneği’nin açmış olduğu kurslar devam ediyor. Kayıtların halen sürdüğü Hafızlık ve Arapça kurslarının yanı sıra Sıbyan Mektebi’nde de eğitime devam ediliyor. 4-6 yaş grubu kız ve erkek çocuklar 3 ayda Elif-ba’dan Kur’an-ı Kerim’e geçiriliyor ve yaşlarına uygun ilmihal bilgileri öğreniyor. Ayrıca 6 ay boyunca çocukların Kur’an okumasını geliştirmesine yardımcı olunuyor ve aynı zamanda Talim ve Tecvidli Kuran-ı Kerim okuyabilme alışkanlığı sağlanıyor. Çocuklarına yaşına uygun olarak Siyer, Adap, Akaid dersleri verilip kısa surelerin ezberleri yaptırılıyor. Bunlara ek olarak dönem içerisinde Allah dostlarını ziyaretler, boyama dersleri, el becerisinin geliştiği dersler de öğretilip çocukların gelişimine yardımcı olunuyor.

 


17 SENELİK TECRÜBE
17 senelik tecrübeleri olduğunu söyleyen yetkililer, “Sakarya'da ilk olarak sıbyan mektebi 1997 yılında Adem Şener Hoca Efendi tarafından Ali Dilmen Mahallesi'nde bir evde yaklaşık yirmi kişi ile başladı. Baskınların çok sık olduğu dönemlerde dahi kurs eğitimlerini devam ettirmekte olan Adem Şener Hoca Efendi her türlü zorluk ve baskıya rağmen sıbyan eğitiminden taviz vermedi. Günden güne Sakarya'mızda sıbyan mekteplerimiz çoğaldı. Değişik illerden hoca efendiler Sakarya'ya gelip konusunda uzman olan hocalarımızdan seminerler aldılar. O yaştaki çocuklara nasıl eğitim verildiğini yerinde gördüler” bilgisini verdi. 2006-2007 yıllarında Mekke Mescidi Sıbyan Kursları adı altında binden fazla 4-6 yaş arası kız ve erkek çocuklarına hizmet verildiği ve kursların halen devam ettiği kaydedildi.

 


İKİSİ BİR ARADA
“Medreselerimizde ehlisünnet itikadı doğrultusunda hafızlık ve din eğitimi hizmetleri verilmektedir” diyen mektep yetkilileri, şu bilgileri verdi: “Kurslarımızda okulla beraber hafızlık ve Arapça eğitimi verilmekte olup alanında uzman hocalarımız tarafından medrese dersleri ve okul dersleri dikkatli bir şekilde takip edilmektedir.  Kurslarımıza sadece 5, 6, 7, 8 ve 9. sınıflar alınmakta. Bir sene boyunca hafızlığa hazırlık eğitiminden sonra öğrencimizin durumuna göre hafızlığa başlatılıp hafızlığı ilerletilmektedir. Hafızlığını tamamladıktan sonra Arapça eğitimi verilmektedir. Mekke Mescidi Derneği bünyesinde kız ve erkek yavrularımız için okulla beraber Arapça ve hafızlık kurslarımız sizlerin hizmetindedir.”

 


ADEM ŞENER GÖZETİMİNDE
Kurs yetkilileri ayrıca şu açıklamayı yaptı: “Mekke Mescidi ve Mahmud Efendi Cemaati’ne ait bütün kursların kayıtları sadece Tekbir Kitabevi’nde yapılmaktadır. Mekke Mescidi bünyesindeki faaliyetler vakıf olarak hizmet vermektedir. Ümmetimizin  yavruları eğitilip topluma kazandırılmaktadır. Aynı zamanda Mahmud Efendi Hazretleri'nin Sakarya'ya vekil ve sorumlu olarak tayin ettiği Adem Şener Hoca Efendi hizmetleri takip etmekte ve yerinde incelemektedir. Tekbir Kitabevi'nin haricinde Mahmud Efendi Cemaati adına kayıt yapan kişi ve kurumlara itibar etmeyiniz.”

 

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2014, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER