Çırak Öğrenci Ara Kayıtları Devam Ediyor

Adapazarı Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Arif Türkyılmaz, 2015-2016 Eğitim Öğretim yılı çırak öğrenci ara kayıtlarının 12 Şubat tarihe kadar yapılması gerektiğini belirtti.

Çırak Öğrenci Ara Kayıtları Devam Ediyor
banner3

2015-2016 Eğitim Öğretim yılı çırak öğrenci ara kayıtlarının 12 Şubat tarihe kadar yapılması gerektiğini hatırlatan Adapazarı Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Arif Türkyılmaz yaptığı açıklama; “Bir işyerinde çırak olarak çalışan ve daha önce çıraklık eğitiminden geçmemiş olanlar 2015/2016 eğitim-öğretim yılı ara kayıtlarını 12 Şubat 2016 tarihine kadar Merkezimize şahsen başvuruda bulunarak başvuru şartlarını taşımaları halinde kayıt yaptırabileceklerdir. Çıraklar: kapsamdaki meslek dallarında; teorik ders görmek üzere öğrenim süresince haftanın bir günü okula devam ederek diğer günler işyerlerinde pratik öğrenim görmek suretiyle eğitimlerini tamamlayacaklar. 2011-2012 eğitim-öğretim yılından sonra ilköğretim 8. Sınıfı tamamladıktan sonra ayrılanların Merkezimize kayıt yaptırabilmeleri için “AÇIK LİSEYE” kayıt yaptırmaları zorunludur. 12 Yıllık zorunlu eğitim çıraklığa kayıt olma konusunda engel teşkil etmemektedir. İsteyen çırak açık meslek lisesine ya da düz açık liseye devam edebilir. Böylece Çırak öğrencilerimizin ellerinde hem meslekleri hem de Lise diplomaları olur. Kayıt yaptıran çırak öğrenciler öğrenim süresince iş kazaları ve meslek hastalıkları ile Genel sağlık sigorta primleri devlet tarafından karşılanmaktadır. Unutulmamalıdır ki çıraklık eğitimi isteğe bağlı değil zorunlu bir eğitimdir. Bütün işyerleri yanında çalışan çırakların sigortalarını kendileri ödeseler dahi mesleki eğitim merkezlerine göndermek zorundadır.”dedi.

Çıraklık Eğitiminin işyerine sağladığı kolaylıklar

1- Kanuni bir sorumluluğu yerine getirmiş olurlar.

2- Okulda mesleği ile ilgili eğitim gören çıraklar işyerine daha çok katkı sağlarlar.

3- Öğrencinin S.G.K. Primleri Okul tarafından ödenir

4–Çırağa Verilen ücret gider olarak gösterilebilir,


Öğrenciye Sağladığı İmkanlar


1-Sigortadan yararlanır, (Her türlü tedavi sağlık kuruluşlarında yapılır)

2-Mesleki teknik bilgi kazanır.

3-Öğrencilik haklarından yararlanır, (İndirimli Seyahat Kartı, Askerlik Tecili vb).

4-Yetki ehliyeti devlet adına tescil edilmiş olur.

 

Kayıt için detaylı bilgi; merkezimizin //adapazarimem.meb.k12.tr adresinden veya 274 96 09 nolu telefonundan alınabilir.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2016, 15:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER