Cemil Meriç'te 'Türkiye'de Sosyolojik Düşünme' Konferansı

Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi düzenlediği konferanslar dizinine bir yenisini daha ekledi. Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim görevlisi Mehmet Şahin, Cemil Meriçliler için konuştu.

Cemil Meriç'te 'Türkiye'de Sosyolojik Düşünme' Konferansı
banner3

Konusu “Türkiye’de Sosyolojik Düşünme” olan konferansta, konu başlığı dahilinde kendi eğitim hayatını anlatarak konuşmaya başlayan Mehmet Şahin, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olması serüveninden bahsetti. Psikolojinin başlı başına bir bilim olmasının yanı sıra, günümüz gençlerinin psikolojiye olan merakının temelde yatan sebebinin ‘insan ruhunu keşfetme ve anlama’ olması üzerine, psikolojinin bu genellemeden tamamen bağımsız ve karmaşık bir bilim olduğunu anlattı.

Psikoloji bölümü üzerine ODTÜ’de yapmış olduğu Sosyoloji doktorasını anlatarak, konu başlığına gelen akademisyen, Türkiye’de yapılmaya çalışılan sosyolojinin, hâlâ tam olarak kendini bulamadığının yanı sıra şarkın ele aldığı sosyolojinin daha çok batı temelli olduğundan bahsetti. Sosyolojiye olan bakış açısının aslında sıkıntılı olduğunu ve ‘toplum’ üzerine konuşulan her mevzunun ‘sosyoloji’ olarak tanımlanmasının yanlışlığından yakınarak, gelecekte sosyolog olmayı hedefleyen öğrencilere bir takım tavsiyelerde bulundu.

 Temel bir okuma listesi sunan Mehmet Şahin, MaxWeber; EmilyDurkheim, Karl Marx gibi batı ‘Sosyoloji’sinin kurucuları hakkında kendi okumaları sonucu edindiği görüşleri öğrencilere aktardı.

Öğrencilerin yoğun bir ilgiyle dinledikleri program, planlanan süreyi aşarak, öğrencilerin sorularıyla sonlandı

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2016, 16:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER