'Bi Dünya Kadın' Hakkı Demir'de

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği’nin İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen ‘’Bi Dünya Kadın Projesi ‘’ Serdivan Hakkı Demir Ortaokulunda öğrencilerle buluştu.

'Bi Dünya Kadın' Hakkı Demir'de
banner3

MEB-DER Genel Başkanı Ali Akıllı, “Projemizin Serdivan  etabında ilk olarak Hakkı Demir ortaokulunda  kadına yönelik şiddet, öncü kadınlar, anne , birey olarak kadın, kadınların demokrasiye katkısı ve aile içi iletişim konularında seminerimiz oldu. Yüzden fazla öğrenciye hitaben yapılan seminerde öğrencilerin konuya ilgileri  ve katılımları oldukça mutluluk vericiydi.

Tarihsellik içerisinde kadınların durumunu anlatan slaytımız da eski Yunan, Roma , Hint, Fars, Slav ve İslamiyet öncesi Arap toplumlarında kadınların insan yerine konulmadığı, bir eşya gibi görüldüğü hatta bir çoğunda erkekler birden fazla evlenebilirken kadınların eşleri öldüğünde bile başkası ile evlenemediği, onlarla birlikte yakıldığı ama Türk toplumunda ve islamiyetten sonraki Müslüman topluluklarda ise kadınların temel niteliklerinin annelik ve kahramanlık olduğu gerçeğini  anlatıyoruz. Kuran-ı Kerim de kadınlarla ilgili ayetleri ve Peygamberimizin hadisi şerifleri ile sunumumuzu destekliyoruz.

Kadına yönelik şiddet en yaygın insan hakları ihlalidir. Aynı zamanda suça eğilimi arttırır ve sosyal ekonomik kalkınmaya engeldir. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasındaki en temel engellerden biridir. Her 5 kadından 2’si şiddet görüyor ve her 2 kadından biri duygusal şiddet yaşamaktadır. Sadece kadınlar değil, şiddet ortamında büyüyen çocuklar da zarar görüyor. Hem şiddete şahit oluyorlar, hem de her an maruz kalma tehditlerini yaşıyorlar. Bu ortamlarda büyüyen çocuklarda  hırsızlık, okuldan kaçma gibi davranış bozuklukları görülebildiği gibi ihmal ve istismara da maruz kalabiliyorlar.

Türkiye İstatistik Kurumunun güncel  verilerine göre 2014  yılında Türkiye'de yaklaşık 130 bin çift eşlerinden boşandı. Şehrimizde 2014  yılında boşanan çift sayısı yaklaşık 1500 oldu.  Anne babası ayrı olan ya da şiddet ortamında yetişen erkek çocukların agresif ve şiddete meyilli, kızların ise çekingen ve pasif yetiştiklerini, çocuk suçluluğu açısından risk grubunda olduğunu görüyoruz.

 

Hakkı Demir Ortaokulu yöneticilerine yakın ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederiz. Proje eğitmenimiz Hatice Yılmaz ile öğrencilerimizde toplumsal bilinç ve farkındalık  oluşturmaya dönük  eğitimlerimiz Aralık ayı boyunca Serdivan’da devam edecek” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2015, 09:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER