'Anlamaya Engel Yok'

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Sabahattin Zaim Yurt Müdürlüğünde Engellileri  anlayabilmek için yurtta barınan öğrencilerle  etkinlik düzenlendi.

'Anlamaya Engel Yok'
banner3

70 ülkeden yaklaşık 200,toplamda ise 1432 öğrencinin kaldığı yurtta sene boyuna bir çok faaliyet gerçekleştirildi. Atölyeler, Kurslar, Sosyal-Kültürel faaliyetler, Sosyal sorumluluk projeleri, Farkındalık etkinlikleri gerçekleştirilirken bunlardan biri de 10-16 Mayıs Engelliler haftası kapsamında   düzenlenen Empati istasyonu oldu.
KYK Sabahattin Zaim Yurt Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen etkinlikte üniversite öğrencileri “Empati İstasyonları” kurarak, Diğergamlık Durağı oluşturuldu.

Kendilerini engellilerin yerine koyarak onları daha iyi anlamaya çalışmak için gönüllü olarak faaliyete katıldılar. Yurt ortamıyla engelleri aşarak aslında engelin bedende değil zihinde olduğuna vurgu yaptılar.

Sabahattin Zaim Yurdu Müdürü Paşa ODABAŞ’ı yaptığı konuşmada Engelli olmak hayat şartlarında zor durumda olmak anlamına gelmektedir.İnsanların fiziksel yada ruhsal engelleri dolayısı ile sıkıntılarının giderilmesi hepimizin görevi olmalıdır. Engelli vatandaşlarımızın sorunlarını anlamak için empati yapmak gerekir.

Unutmayalım ki bizler de onların yerinde olabiliriz.Yalnızca engelliler haftasında değil her zaman onların sorunları ve sıkıntıları ile ilgilenmek ve çözümler üretmek gerekir.

 

Hayatın başımıza neler getireceğini bilmek mümkün değildir. Her yıl binlerce kişi çeşitli nedenler ile engelli kalmaktadır.Bizlerin onlara yapabileceği şey acımak değil onları koruyacak ve şartlarını düzeltecek tedbirleri almak, çözümleri üretmek olmalıdır.Bedenen sağlıklı öğrencilerimizin nasıl nimetlerle iç içe olduklarını ve hayatın içinde aktif rol alan engelleri bir an olsun anlayabilmeleri için, empati istasyonu kurduk. Biz engellileri anlayabilirsek onların hayatını daha da kolaylaştırabilecek çözümler üretebiliriz, dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2017, 14:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER