“EFSANE CUMA”NIZ MÜBAREK OLSUN

Amerikan ekonomisi alışverişi teşvik için her fırsattan yararlanır ve Amerikalılar bu ucuzluk günlerini dört gözler bekler...

Fırsat kollamak için fırsat oluştururlar. Anneler Günü, Babalar Günü, Sevgililer Günü gibi gerçekte karşılığı olmayan günlerin icadı bu ekonomiyi canlandırma fırsatı sayılır. Bu türden uydurma günlerin dışında tarihi günler, kutsal sayılan günler büyük ucuzluk günleri olarak haftalar öncesinden beklenir.

Son yıllarda bir black friday günü tutturduk maşallah hızına yetişemiyoruz. Bilenler vardır Black Friday, ABD'de Şükran Günü'nden sonra gelen ilk Cuma gününe denir. Gün 1932'den bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı kabul edilir ve bu yılda bugünlere denk geliyor Kara Cuma.

Yeni yılın yaklaşmasıyla, piyasanın ekonomisini bir nebze de olsa canlandırmak için Kara Cuma, Efsane Cuma ve yılbaşı alışveriş etkinlikleri de başlamış durumda.

Ve başladık Black Friday günlerine, çok pardon ya bizimkisi Efsane Cuma idi.

Peki biz bunun neresindeyiz?

Biz bu işin maalesef her yerindeyiz.

Yeni bir akım yakalamayalım inanın gübresini çıkarıyoruz işin.

Ne kampanyalar görüyorum gülmeden geçmiyorum vallahi.

Black Friday oldu; Efsane Cuma, Hayırlı Cumalar… Çok samimi geldi dimi değerlerimize uygun bir şeye döndürdük ismini, yoksa biz şükran gününü niye kutlayalım dimi.

O kadar da değil yani…

Pazarda ki abi 1 çuval patates alana 2 nci çuval %50 indirimli, meydandaki seyyar simitçi bile bugün “Efsane Cuma” 6 lı simit 5 tl kaçırma bu fırsatı diyor.

Birde Cuma günleri bitmiyor ki bi başlıyor, bu cumadan 1 ay boyunca her gün Cumayı kutluyoruz.

Hatırlar mısınız? Zamanında dükkanlarda, mağazalarda tezgahtar diye bir kişi vardı, şimdilerde onun ismi satış danışmanı.

Ve biz de bunları çok güzel yiyoruz.

Bi de utanmadan açıklama yapıyorlar; İşte bizim Cuma günlerimiz daha mübarek.

Hoppp! Gardaş orada dur! Evet bizim Cuma günlerimiz daha mübarekte senin bundan haberin var mı? Mesela Cuma namazını napacaz sordun mu kendine…

Bu yanlış adlandırma salt bu mahut ucuzluk gününe mahsus değil. Milliyetçilikten laikliğe, rasyonalizmden pozitivizme kadar siyasal, sosyal, felsefe, sosyoloji alanlarının tümünde aynı yanlış adlandırmalar milletin algılama düzenini bozuyor. Bu bozukluk nedeniyle ne Batının kavramlarını layıkıyla anlıyoruz ne de kendi kavramlarımıza sahip çıkabiliyoruz. Ve iyi niyetli tepkiler de böylece yel değirmenleriyle savaşım abesine dönüşebiliyor.

Şimdi özeleştiri vaktidir ey dostlar.

Biz Müslümanlar birbirimizi çekiştirmeye, ayak kaydırmaya, fitneye, fesatlığa devam ettikçe, gelir elin gavuru, bugün Cuma günümüzün değerinin üstüne biner, yarın başka değerlerimizin önüne geçmeye başlar.

Dün hepimiz Black Friday’a tepki verdik, ne oldu.

Bu algı işini yönetenler isim değişikliğine gitti “Efsane Cuma” oldu. He kendilerine göre “ya arkadaş hemen kötü anlam çıkarmayın bizim cumamız diğer dinlerden daha efsane” diye açıklama yaparlar.

Sen git köyün koyununa anlat bunları.

Biz Müslümanlar eleştirileri kendi menfaatimize göre yaptığımızdan dolayı tek doğru olan şeylere fetva çıkarıp asıl doğruyu unutuyoruz.

Mesela zamanında festivallere kızan, tepki veren muhafazakar stkların, efsane cumaya da tepki vermesini beklerdim.

Niye mi?

Çünkü Efsane Cumanın da bizimle alakası yok!

“Efsane” kelimesinin anlamı: gerçeğe dayanmayan, gerçekdışı sözdür.

Yani bizim cumamızın gerçek dışı olduğunu düşünüyorsanız vallahi fazla söze gerek yok. O zaman “Efsane Cuma” ne oluyormuş? Kara Cuma’nın halasının oğlu…

Rabbim Cumalarımız makbul ve hayırlı kılsın. Şimdiden “Hayırlı Cumalar”

Hatırlatma! Yaklaşan “Mekke’nin Fethi’nin” kutlama hazırlıklarına başlayın, lütfen

kutlamayı da unutmayın!

Bugünleri kaçıracağınızı düşünmek bile istemiyorum

YORUM EKLE