Dinimize Göre Faizin Hükmü Nedir?

Son günlerde tartışılan faiz konusuna MedyaRota Ekibi olarak biz de el atalım istedik! İşte kutsal kitabımız Kuran Kerim’den ayetler ile faiz hükmü…

Dinimize Göre Faizin Hükmü Nedir?
banner3

Faiz dinimizce en büyük sayılan günahlardan biri. Faiz konusundaki tartışmalar yıllardır sıcaklığını korurken, geçtiğimiz günlerde yeniden gündeme gelmiş ve bu konuda kafa karışıklıklarına sebep olmuştur. Biz de sizler için faiz nedir, faiz kullanmak günah mıdır araştırdık yazdık, keyifli okumalar!

Faizin Dinimizdeki Hükmü

Faizin Dinimizdeki Hükmü

Faiz Kuran’ı Kerim’de kesin bir dil ile yasaklanmış ve haram kılınmıştır. Yüce Allah şöyle buyurmuştur,

Ey iman edenler, faizi kat kat artırılmış olarak yemeyin. Ve Allah'tan sakının, umulur ki kurtulursunuz.”

Ayetten hareketle parayı faize yatırmak, faiz kullanmak, faiz yemek gibi durumların kesin olarak haram olduğunu görüyoruz. Bu konudaki diğer ayetler ise şöyle:

Kuran’ı Kerim’de Faiz ile İlgili Ayetler

Faiz ile İlgili Ayetler

Alış-veriş ve faiz ilişkisini anlatan ayette alış-verişin helal ancak faizin haram olduğu açık bir dil ile belirtilmişti.

Faiz (riba) yiyenler, ancak şeytan çarpmış olanın kalkışı gibi, çarpılmış olmaktan başka (bir tarzda) kalkmazlar. Bu, onların: "Alım-satım da ancak faiz gibidir" demelerinden dolayıdır. Oysa Allah, alış-verişi helal, faizi haram kılmıştır. Kime Rabbinden bir öğüt gelir de (faize) bir son verirse, artık geçmişi kendisine, işi de Allah'a aittir. Kim (faize) geri dönerse, artık onlar ateşin halkıdır, orada sürekli kalacaklardır.”( Bakara Suresi, 275. Ayet)

Bir diğer konu olan faiz alımı ve hak yeme durumunda, ihlal edilmesi durumunda acı bir azabın olduğu anlatılmıştır.

Ondan nehyedildikleri halde faiz almaları ve insanların mallarını haksız yere yemeleri nedeniyle (öyle yaptık.) Onlardan kafir olanlara pek acıklı bir azap hazırlamışızdır”.

(Nisa Suresi, 161. Ayet)

Faiz yemenin Allah’a ve Hz Muhammed’e karşı bir savaş açmak gibi olduğunu belirten ayet ise:

“Şayet böyle yapmazsanız, Allah'a ve Resulüne karşı savaş açtığınızı bilin. Eğer tevbe ederseniz, artık sermayeleriniz sizindir. (Böylece) Ne zulmetmiş olursunuz, ne zulme uğratılmış olursunuz.”( Bakara Suresi, 279. Ayet)

İşte faiz ile ilgili Kuran’ı Kerim’de yer alan ayetler bunlardı. Elimizden geldiğince faizin hükmünü anlatmaya çalıştık. Siz değerli okuyucularımıza keyifli günler dileriz!

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2020, 16:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER