ÇAYKUR’UN ZARARINI EKREM YÜCE’YE BAĞLAMAK İNSAFSIZLIKTIR!

Geçtiğimiz hafta boyu Sözcü Gazetesinin başını çektiği bir kısım medya Çaykur üzerinden Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’ye yönelik bir algı operasyonu yürüttü.

Sola dayalı medya neredeyse tümü ile, Çaykur’un zarar durumunu ‘görev yaptığı dönemlerde çalıştığı kurumlara artı değer katan Ekrem Yüce’ye bağlayarak bunu kendisinin aleyhine bir karalamaya kadar götürdü.

Kurnazca hamlelerle Çaykur’dan “AK Parti’den Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem Yüce’nin başında olduğu kurum”diye bahsederek yaptıklarını direk Ekrem Başkan’a havale etme taktiği güttüler.

Gerçek bu değildi.

Biz bu yalan haberi hafta boyu ‘algılarına destek olmamak adına’görmezden geldik.

Haberin doğrusunu yazan yayın organlarına bir diyeceğimiz yok.

Tabi ki habercilik gereği onlar da algı operasyonun tersine, doğrusunu yazarak okuyucularını bilgilendirdiler. Ancak bizim tercihimiz hiçbir şekilde içinde olmamak oldu. Çünkü biz her ne kadar doğrusunu yazmış olsak da okuyucu ‘nedir bu?’diye meseleye bakmak isterse dolaylı da olsa yalan haberin kaynağına yönlendirmek istemedik okuyucumuzu.

Şimdi ise yine konu bir şekilde önüme geldiğinden dolayı gerçeği yazma gereği doğdu.

Nedir Çaykur’un zarar meselesi ile Ekrem Yüce’nin ilintisi?

Merak edenler tıpkı benim gibi küçücük bir araştırma yapsalar olayı tüm çıplaklığı ile görecekler.

Bilindiği üzere Ekrem Yüce 1999 yerel seçimlerinde Erenler Belediye başkanı seçildi. Henüz görev süresi bitmeden 2003 yılında AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile seçilmiş olduğu görevini bırakarak Çaykur A.Ş’nin başına geçti.

Burada görev yaptığı sürede kurumu adeta çağ atlattı.

Üretim ve pazarlama alanında yaptığı tüm çalışmalar ile Dünya piyasalarında hatırı sayılır bir yere geldi Türk Çayı.

2011 yılında buradaki görevinden ayrılan Ekrem Yüce o dönemi küçük zararlarla geçirdi ancak burada zarar olarak ifade edilen rakamlar sadece gelir gider dengesi üzerinden ifade ediliyor.

2003 – 2011 döneminde yapılan çalışmalar artırılan kapasite, fabrika ve imaj noktasındaki artı değeri de bunun üzerine ilave ettiğimizde ortada zarar olmadığı gibi ortaya çıkan çok daha büyük bir şirketi görmezden gelmemek gerekir.

Ekrem Yüce bu görevinin ardından kısa süre Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müşavirliği yaptı, 2012’ de Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı oldu.

Ta ki Haziran 2018 genel seçimlerine kadar da bu görevini sürdürdü.

Bir Sakarya sevdalısı olan Ekrem Yüce Haziran seçimlerinde memleketinden AK Parti’nin 6. sıra vekil adayı gösterildi. İyi bir kampanya dönemi geçirse de seçilemedi.

Seçimlerin ardından ise yine bıraktığı dönem ile gelinen dönem arasında nedense büyük zararlar etmeye başlayan Çaykur’a yeniden Erdoğan tarafından görevlendirildi.

Tarih 4 Ekim 2018!

Bu göreve başlamasının üzerinden henüz 1.5 ay geçmeden de AK Parti tarafından bu kez Sakarya Büyükşehir Belediye başkanı adayı olarak açıklandı.

Şimdi başta Sözcü olmak üzere algı operasyonun birer parçası olan sözde basın kuruluşlarına diyecek tek söz;

Gerçekler bu derece açık ve şeffafken yaptığınızın adı alçaklık, insafsızlıktır!

Vesselam.

YORUM EKLE
YORUMLAR
SAKARYALI
SAKARYALI - 3 ay Önce

Yeni seçilen belediye başkanları ciddi bir kadro-ekip revizyonu yapmalılar.Özellikle Erenler, Adapazarı, Serdivan ve büyükşehir.Bu kadro ile yola devam başarı getirmez. Duran dönemindeki kadro arı gibi çalışıtrdı. Belediye keyfe bakma yeri değil.