Büyükşehir Neler Yapıyor ?

Yerel seçimlerin tamamlanmasının üzerinden 3 ay geçti. Peki, 3 ay içerisinde belediyemiz hangi çalışmaları yaptı? Hangilerini yapmaya çalışıyor? Bu çalışmalar halka anlatılabiliyor mu? Yönetimde söz sahibi olanlar yeni görevlendirmeler ne durumda? Bu sorular ışığında bir derleme yapalım dedim çünkü seçimle iş başına gelen kurumlarda yapılan işler ne kadar iyi olursa olsun, halka aktarılmadığı ve anlatılmadığı sürece Ay’a dahi çıksanız önemsiz görülecektir.

"İyilik yap denize at, balık bilmezse Halik bilir" düsturuyla, inancımız gereği Allah’ın rızasını kazanmak öncelikli hedefimiz olmalı ancak ülkemizde bir CHP gerçeği varken seçimleri de düşünmek Allah’ın rızasına dâhil olacaktır.

Müslümanlar siyaseti önemsemez ise Müslümanları önemsemeyen siyasetçiler Müslümanları yönetir.

Bu yüzden yapılan hizmetlerin iyi anlatılması, Müslümanların da oy verdikleri kimselerin yaptıklarından haberdar olması kalplerini mutmain edecektir. Seçilen başkanlarımıza oy veren kitlenin, hangi inanışa sahip olursa olsun samimiyetle söyledikleri bir "iyi ki" sözü mutlaka ahiretimizde karşımıza çıkacak ve bir cennet azığı olacaktır.

İşte tamda bu yüzden, Müslümanların aman yapalım da bilinmesin Rabbimiz bilir diyerek mütevazılık yapacakları yer oy alarak geldikleri makamlar değil, bizzat kendi imkanları ile yaptıkları iyiliklerdir. Bu ikisi genellikle çok karıştırılır. AK Parti iktidarını kuran başta Reis ve ekibi bu durumu eski Refah partisinde görüp, bu eksikliği fark edip kendi iktidarlarında medyaya büyük önem vermişlerdir.

Bu anlayışı yerel düzeye indirmek ve yerel yöneticilerimize sahip çıkmak bizim boynumuzun borcu olsun. Gördüklerimizi duyduklarımızı anlatalım ki bu güne kadar onca sıkıntılarla yoğrularak bu günlere ulaşan bu hareket ufak tefek eksiklikler sebebiyle CHP ve türevleri gibi zihniyetin kazdığı çukurlara düşmesin!

Buraya kadar bu yazının anlam ve önemini anlatmaya çalıştım. Birazda Ekrem başkanın 3 aylık kısa sürede yaptıklarını bildiğim kadarıyla, ufak anekdotlarla anlatayım. Bildiğim kadarıyla diyorum çünkü Ekrem başkanın yaptığı birçok çalışmayı eş dost arkadaş yada çalışmaların yapıldığı köyden köylüden haber alıyoruz.!

Göreve geldiği günden itibaren ilk iş olarak Türkiye’nin en borçlu 3. belediyesi olan Sakarya Büyük Şehir Belediyesi borçlarının çözümü için görüşmelerde bulunan Başkan YÜCE, Maliye ve Hazine Bakanı Berat ALBAYRAK ile görüştü ve vergi iadeleri sorununu çözdü. Şehrimizi devlete karşı olan büyük bir borç batağından kurtardı. Hemen ardından, sadece borçları kapatmakla olmaz yeni projeler için bütçe gerekli diyerek yıllarca şehrimizde araba üretip vergisini İstanbul'a veren Toyota fabrikasının vergisini şehrimize getirmeyi başardı. Böylece yaklaşık 10 Milyon Dolar’lık gelir Sakarya’mıza kalacak.

Bir taraftan maddi imkansızlıkları düzeltmeye çalışırken bir taraftan da yapması gereken çalışmaları yürüten Başkan YÜCE, kendisine köylülerden gelen talep üzerine Adapazarı’na bağlı Salmanlı Köyünde tarlalarına su bağlantısı olmadığı için çiftçilik yapmakta zorlanan köylüler için Saski’yi görevlendirmiş. Saski'nin görevi olmamasına rağmen “Devlet millet için vardır.” diyerek belediyenin her kurumunu milletine, köylüsüne hizmet ettirmek için kullanacağını göstermiştir.

Diğer bir taraftan Millet Bahçesi’nin yapılışı devam ediyor... Başkan YÜCE burada da bir incelik göstererek Sakaryalıların, Tatangaların gözbebeği olan Atatürk stadının açık kale arkası tribününün bir kısmını yıktırmamış, şehrin çok büyük başarılarına, anılarına, sevinçlerine ve hüzünlerine şahit olan stada ait bir parçayı millet bahçesi içinde bırakmıştır. Bir yandan şehre yenilik kazandırırken diğer yandan da şehri kendi özünden koparmamıştır. Diğer bir kaç büyük projenin de hazırlandığını duyuyoruz. Şehre önemli kazanımlar sağlayacak bu projelerde onaylanır ve yapılma aşamasına geçerse onu da buradan duyuracağız inşAllah.

Ve en önemlisi, Başkan YÜCE çalışma arkadaşlarını oluşturmaya devam ederken titizlikle ilerliyor, kimseyi ekmeğinden etmeden “işi ehline verin” emrine uyarak görevlendirmeler yapıyor. Yeni görevlerine gelen amir, müdür, daire başkanı gibi kadroların görevlerine adapte olduktan sonra belediyemizin daha kapsamlı çalışmalarda yapacağına inanıyorum. Sabırlı olmak ve onlara fırsat vermek lazım diyorum ama yazımın başında da belirttiğim gibi seçimle iş başına gelen kurumların görev alanlarında biran önce millete kendilerini ispatlaması şarttır. Herkesin biran önce tek vücut olup başkana ve belediyeye dolayısıyla da AK Parti hareketine sahip çıkması gerekir.

Kimseyi çantada keklik görmek doğru değildir.!

İstanbul'da ve Ankara'da yanan ağızlar ders olmalı, kibirden ve gösterişten uzaklaşarak sorunlara müdahale edilmeli, millette oluşacak en küçük bir kalp kırıklığına dahi müsaade edilmemeli. Artık ne kaybedecek vakit ne de oy var. Herkes kendisinin ve partisinin durduğu yerin farkında olmalı.

Rüzgârsız havada milyonlarca Müslüman’ın adeta üfleyerek yol aldırdığı bu yelkenli gemiye bugün delik açmak doğru olmayacaktır.

Ancak, yelkenli gemiyi hareket ettiren Müslümanların geminin rotası konusunda şüphesi olursa da bütün sorumluluk ve vebal bu şüpheyi gideremeyen mürettebatın olacaktır.

Bu yüzden makamlara getirilenler, görev alanlar bu vebal size olumlu veyahut olumsuz olarak ahrette yeter.! Bunun farkında olarak yaptığınız görevin ateşten bir çemberden geçmek olduğunu unutmayın. Oturduğunuz koltuklar burnunuzu havaya kaldırmaktan çok belinizi büksün. Bu şehrin sorumluluğu da vebali de sizin omuzlarınızda...

Rabbim yar ve yardımcınız olsun…

YORUM EKLE
YORUMLAR
m.K
m.K - 3 ay Önce

CHP ve türev zihniyetinin kazdığı çukurdan bahsetmişsiniz merak ediyorum nasıl bir çukur ve yazınızda bahsettiğiniz gibi Türkiye'nin en borçlu 3. Belediyesi olan Sakarya Büyükşehir Belediyesi kaç senedir hangi zihniyetle yönetiliyor

M&G
M&G - 3 ay Önce

Açık konuşayım millet umduğundan fazlasını buldu hizmetten kaçmayan imkanlar dahilinde heryere yetişmeye çalışan bir başkan var ama şöyle bir gerçek var ki devasa bir borç var bunun da üstesinden gelinir elbet fuzuli yatırımlar yapılmasın park bahçeye doydu millet çiçek böcek e verecek paramız yok ömer bey sizde ricam gerekli yatırımlar ve gereksiz yatırımlar adı altında bir yazı yazmanız sizler bize ses olun sesimizi duyurun ekrem başkan bu ateşten gömleği giydiyse herkes elini taşın altına koyacak şube müdüründen daire başkanına herkes aynı özveriyle çalışmalı

bhkusku
bhkusku - 3 ay Önce

Ömer kardeşim kalemine sağlık lakin bir konuya katılmıyorum. Yapılan hizmetlerin ‘halka iyi yansıtılması’ düşüncesi bence yanlış ki gelişen teknoloji ve mobil iletişim araçları ile halkımız gerek bölgesel gerekse de ulusal alanda ki gelişmeleri anlık olarak takip edebiliyor ve bunlara kayıtsız kalmıyor. Dolayısıyla yapılan en küçük hizmeti dahi bir lütufmuş gibi sunmaya çalışmak başarısız olacak, iğreti duracaktır. Hali hazırda belediyelerin en temel maksadı vatandaşın yaşımını kolaylaştırıcı, iyileştirici hizmetleri onların kullanımına minnetsiz sunmaktır. Bu konuda da halkımızın vefasız kalmadığını (son seçimler hariç) görmüş olduk. Son seçimlerde ki kaybın gerekçeleri ise iyi incelenmeli ve çözüme kavuşturulmalıdır. Seçim süreci ile yakinen takip etme şansı bulduğum sn. YÜCE’nin Sakaryamız için bir velinimet olduğunu düşünüyorum. Kısa zamanda tüm Sakarya’da tanınır bir aday haline gelmesi, halka yakın duruşu ve yine tüm vatandaşlarımızı kapsayan vaatleri ile seçim öncesi galibiyetini ilan etmişti. Şimdi ise gerek bizim takip ettiğimiz gerek sizlerin köşenize taşıdığınız haberlerle bir kere daha emin oluyoruz ki sn. YÜCE başkanlığında ki Sakaryamız hem ekonomik hem eğitim, hem de kültür, sanat ve spor’da pozitif ivme yakalayacak ve örnek bir şehir olacaktır. Kendilerine muvaffakiyetler dilerim.

Ne güzel sakarya be
Ne güzel sakarya be - 3 ay Önce

Sakarya yi hep muhafazakar kesim yönetti hizmeti te gördü müteahhit başkanları da ,ben ev yaparken 25 bin tl para verdim belediyeye peki zeki bey ne yaptı benim bizim paralarımızla kendine daireler dükkanlar yaptırdı o yüzden bana anlatmayın chp mis ak partiymis zekinin yaptığını chp li başkan da yapardı ne farkı kaldı şimdi ak partinin chp den ,ak parti adam seçemez oldu görev vereceği adamları seçemez oldu ekrem başkan getirip getireceği en iyi adamdı işte başka da getiremez di en temizi buydu elinde ki bu adamı da fazla temiz diye yerler bu sehirde

Ömer Faruk Bey
Ömer Faruk Bey - 3 ay Önce

Ömer Özcan yine döktürmüş her yazısını büyük merakla beklediğim sayılı yerel köşe yazarlarımızdan, kaleminize yüreğinize sağlık varolun

Alper
Alper - 3 ay Önce

Güzel anlatmışsın üstadım. Gerçekten başarılı ve destekleyici bir yazı olmuş. Bütün yazılarını takip etmeye çalışıyorum.

Salih Yılmaz
Salih Yılmaz - 3 ay Önce

Elinize sağlık . Keyif ve hayretle okudum . Devamını bekliyoruz. Takipteyiz.

Alper
Alper - 3 ay Önce

Güzel anlatmışsın üstadım. Gerçekten başarılı ve destekleyici bir yazı olmuş. Bütün yazılarını takip etmeye çalışıyorum.