• Reklam
  • Reklam
Birinci Basamakta Kalp Krizi Tespit Edilebilecek
Reklam

Birinci Basamakta Kalp Krizi Tespit Edilebilecek

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Sakarya'da birinci basamakta çalışan tüm hekimlerine elektrokardiyografi eğitimi düzenledi.

12 Ekim 2017 - 15:01
Reklam

3 gün devam eden eğitimlere SAÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Hüseyin Gündüz konuşmacı olarak katıldı. Aile hekimleri, elektrokardiyografi (EKG) ne zaman çekilmeli? EKG nasıl incelenir? EKG ile neler saptanabilir? gibi konularda bilgi aldılar.

İl Sağlık Müdürü Doç.Dr.Aziz Öğütlü eğitimlerle ilgili yaptığı açıklamada, " EKG cihazı, cilde yapıştırılan elektrotlar aracılığıyla kalbin elektiriksel hareketlerini (kalbin ritmini, frekansını, kalp atışlarının ritmini, yayılmasını ve reaksiyonunu tekrar yok olması) kaydediyor ve daha sonra kağıt üzerinde şekle dönüştürüyor. Hekimler tarafından değerlendirilen kağıt üzerindeki bulgular, kalp ritim problemleri, kalp büyümesi, eski kalp hasarları gibi bir çok kalp hastalığı hakkında bilgi vermektedir.

Hedefimiz birinci basamakta da kalp krizinin erken aşamada tespiti ve yapılması gerekenler konusunda önlem alınabilmesinin sağlanmasıdır. İnsanımızın sağlığıyla ilgili çoğu konuda artık hastanelere gitmeden de bilgi sahibi olmaya hakkı vardır. Aile Sağlığı Merkezlerimiz herkesin mahallesinde, evine en yakın, kolayca ulaşabileceği sağlık kuruluşlarımızdır. Bu merkezlerimizi hizmet noktasında daha donanımlı, daha verimli seviyelere ulaştırmak en büyük isteğimizdir" şeklinde konuştu.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çocukluğumuzun Oyunlarını Şimdinin Çocukları da Oynuyor!
Çocukluğumuzun Oyunlarını Şimdinin Çocukları da Oynuyor!
Yeni Rektör Prof. Dr Savaşan Oldu
Yeni Rektör Prof. Dr Savaşan Oldu