banner28

BANA BİR HARF ÖĞRETİNİ KIRK YIL DÖVERİM

Değerli okurlarım;

Bu sözün orijinali bu değil ki, dediğinizi duyar gibiyim.

Hz. Ali’nin meşhur bir sözüdür. “ Bana Bir Harf Öğretenin Kırk Yıl Kölesi Olurum.”

Peki ne oldu da bu veciz söz başlığımızda bu hale geldi?

Anlatayım….

Uzun süredir Ülkemizin gündemin de devlet çalışanlarına yapılan saldırıları basında sık sık duyar olduk. Doktor, hemşire, polis, öğretmen vb. Emin olun yapılan tüm saldırılar beni aynı oranda üzmekte. Şiddet hangi insana yapılırsa yapılsın asla kabullenemeyeceğimiz ve alkışlayamayacağımız bir olaydır. Hele de bu şiddet sizi sağlığınıza kavuşturan, güvenliğinizi sağlamaya çalışan ve hepsinden önemlisi sizi eğiten öğretmenlere yöneliyorsa gür bir sele kınayacağımız ve tepkisiz kalmayacağımız bir durum olmalıdır.

Peki gür bir sesle tepkiler var mı?

Sendikalar üyelerinin ve öğretmenlerin uğradığı bu şiddet olayları karşısında gür bir sesle haykırmakta milletimiz ile yetkililerin dikkatini çekmeye çalışmaktalar. Geçtiğimiz yıllarda gerçekleşen bir başka şiddet olayında, ki bu olay ölümle sonuçlanmıştı. Eğitim Bir Sen hem Bakanlığa hem de Başbakanlığa dilekçeler göndererek eğitim çalışanlarını şiddet olaylarından koruyabilmek için mevzuat değişikliği istemişlerdi. Yasal düzenlemelerle şiddet olaylarına önlem alınması istenmişti.

Sonuç

Bakanlıktan ses de yok tepki de yok açıklama da…

Daha yakın bir tarihte Kocaeli ilimizde bir Anadolu Lisesinde okulun Müdür Yardımcısı, öğrencisi tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Çok üzücü bu cinayet bir eğitim yuvasında işlendi.

Milli Eğitim Bakanlığından yüreklere su serpecek bir açıklama da yok, bu olayları bitirecek bir önlemde…

Allah rahmet eylesin kederli ailesine de sabırlar ihsan eylesin.

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın olayı duyar duymaz hemen sosyal medyada tepkisini göstermiş akabinde Gebze’de yapılan cenaze törenine iştirak etmişti. Merhum öğretmen arkadaşımızın kederli ailesine de bizzat kendisi taziyelerini bildirmiştir. Ali Yalçın bu olayların tekrarlanmaması için büyük çaba sarf etmektedir. Keşke Bakanlık bu çabaları görüp bir çözüm üretse diye haykırıyorum tıpkı Sayın Genel Başkan Ali Yalçın gibi…

Peki Milli Eğitim Bakanlığı neler yapmış bir de ona bakalım…

02.04.2019 tarihinde olay vuku buluyor. Bakanlık 03.04.2019 tarihinde bir taziye mesajı yayınlıyor.

Ancak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk cenaze töreninde yok…

Her platformda konuşmalarında öğretmenlere ne kadar önem verdiğini dile getiren Bakan Yirmi beş bin kişinin katıldığı cenaze törenine katılmadı.

Peki neredeydi?

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk Kırıkkale’de bir dizi ziyaretlerde bulunmaktaydı…

Daha sonra Şehit öğretmenimizin ailesine taziye ziyaretinde bulunan Sayın Bakan Türkiye’nin gündemine oturmuş yirmi beş bin kişinin katıldığı ayrıca cinayete kurban gitmiş bir öğretmenimizin cenaze törenine katılmaması hangi meşguliyetle izah edilebilir…

Ama Milli Eğitim camiasının Sayın Bakandan asıl isteği bu çirkin saldırıların son bulması, eğitim çalışanlarının huzur ve güvenlik içerisinde çalışmalarını sağlayıcı önlemleri almasıdır.

Sayın Bakana buradan sesleniyorum;

Seminer ve toplantılarınız da methiyeler döktüğünüz öve öve bitiremediğiniz öğretmenlere verdiğiniz değer şiddet olaylarını durdurmak için alacağınız tedbirler ile anlam kazanacaktır.

Bir diğer seslenişimde ülkemin insanlarına;

Bana Bir Harf Öğretenin Kırk Yıl Kölesi Olurum…

YORUM EKLE