“Asla Hukukçu Olduğunuzu Unutmayın”

“Asla Hukukçu Olduğunuzu Unutmayın”

“Baroyu Baro yapan avukatlardır. Baronun hukuku, demokrasiyi ve özgürlükleri koruma iradesine sahip çıkın. Baroların savunma hakkını kullanma yetkisine güç verin.”

02 Şubat 2018 - 14:55
Reklam

Sakarya Barosu Stajyer Avukatlarından Tuğçe Çalıca, Seda Kuş ve Begüm Aktağ ruhsatnamelerini alarak Avukatlık mesleğine başladılar.

Baro Yönetim Kurulu Üyeleri, Avukatlar ve yakınlarının katılımları ile Baro Konferans Salonunda düzenlenen törende Avukatlık Yeminini eden Tuğçe Çalıca, Seda Kuş ve Begüm Aktağ, yanında stajlarını tamamladıkları meslektaşlarının elinden ruhsatnamelerini aldılar.

Törende yaptığı konuşmasında genç meslektaşlarına seslenen Başkan Kazan “Asla hukukçu olduğunuzu unutmayın.” dedi.

EĞİLİP BÜKÜLMEYİN!

“Hukukçu, kimseye tabi olmayan, kendi aklı ve vicdanı ile hareket eden, hukukun ilkelerini doğrultusunda eğip bükmeden sorumluluk alan kişidir.  Kendine hukukçuyum diyen kişi, bu vasıflar ile hareket etmiyorsa, kendi menfaati uğruna hukukun ilkelerini yok sayıyor ve gücün karşısında cesaret ile eğilip bükülmeden duramıyor ise hukukçu olmaktan uzaklaşır ve adeta korumakla yükümlü olduğu ormanı yakan hain bir ormancıya dönüşür.” şeklinde konuşan Başkan Kazan, hukuka, ahlaka, mesleğin onuru ve kuralları üzerine yemin ederek başladıkları Avukatlık mesleğinin ne kadar büyük sorumluluk gerektirdiğine dikkat çekerek “hain bir ormancı olmayın” dedi.

KADIN YOKSA HUKUK DA DEMOKRASİ DE YOKTUR

Kadınların iş ve sosyal hayatta var olmalarının hukukun ve demokrasinin bir göstergesi olduğuna ayrıca dikkat çeken Başkan Kazan: “Aynı anda üç kadın meslektaşımın Baromuza katılımından ayrıca gurur duyuyorum çünkü bir toplumda kadınların sesi ne kadar gür ve ne kadar korkusuzca çıkabiliyorsa o ülkede o kadar hukuk, o kadar demokrasi var demektir. Bir kadın ne kadar kapılar arkasına kilitlenmiş ya da sesi kısılmış ise o toplumda hukuk da demokrasi de o kadar eksiktir.” dedi.

“HUKUKU KORUMA İRADESİNE SAHİP ÇIKIN”

Hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak Baroların yegane görevi olduğunu hatırlatan Başkan Kazan: “Hukuk, Avukatın üzerinde durduğu zemindir. Bunu zemini çekip aldığınız zaman avukat artık yoktur ve avukatın olmadığı toplumda kimsenin güvencesi yoktur. Çünkü savunma hakkının yok edilmesi kişileri doğrudan doğruya kontrolsüz bir güç ve baskı ile karşı karşıya bırakır. Bu nedenle baroların hukukun üstünlüğünü savunabilmesi  için öncelikle avukatların barolarına sahip çıkması ve inisiyatif alması gerekmektedir. Baroyu Baro yapan avukatlardır. Baronun hukuku, demokrasiyi ve özgürlükleri koruma iradesine sahip çıkın. Baroların savunma hakkını kullanma yetkisine güç verin” diyerek genç meslektaşlarından beklentilerini dile getirdi.

Bu haber 537 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
O İLÇELERDE OKULLAR TATİL!
O İLÇELERDE OKULLAR TATİL!
MHP'li Karslı BBP'den Aday!
MHP'li Karslı BBP'den Aday!